Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda szaleje w lutym 2021. Wiosna w Polsce. Śnieżyce w Grecji. Pogodowa katastrofa w Teksasie

Pogoda w lutym 2021 szaleje. Z zimy do wiosny w Polsce. Atak zimy w wielu regionach Świata

Bardzo ciekawie wygląda pogoda w lutym tego roku. Jeszcze kilka dni temu na wschodzie Polski mieliśmy siarczysty mróz. Weekend przyniesie wysokie temperatury. Jeszcze cieplej będzie w Polsce w przyszłym tygodniu. W przeciwieństwie do Polski, na południu kontynentu szaleje zima. Grecja w ostatnich dniach została zasypana śniegiem.

Silny atak zimy na południu

Arktyczna masa powietrza w ostatnich dniach zawędrowała aż do północnej Afryki. Na trasie wędrówki chłodu stanęły Bałkany oraz Grecja. Regiony te od wielu dni zmagają się z silnym atakiem zimy. Potężne ilości śniegu spadły w Grecji. Śnieg przykrył między innymi słynny grecki Akropol. Ubiegły tydzień przyniósł niezwykle rzadkie zjawisko. Mróz i śnieg zawitał do Aten. Silne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego miasta.

Z równie silnym atakiem zimy zmagają się mieszkańcy Bałkanów. Opady śniegu w regionie były bardzo intensywne na skutek przejścia chłodnego frontu atmosferycznego. W związku z tym przykładowo w Słowenii są regiony, gdzie spadło prawie metr śniegu. W górach pokrywa śnieżna jest jeszcze wyższa. Kilka dni temu w słoweńskich górach pokrywa śnieżna sięgała lokalnie nawet kilku metrów.

Adwekcja chłodu na południowy wschód Europy dobiegła końca. W związku z tym temperatury w Słowenii, czy Grecji są obecnie dodatnie i śnieg dość szybko się topi. Nadal jednak na południu regionu, w Czarnogórze, Albanii, czy Grecji leży do kilkudziesięciu centymetrów białego puchu (źródło wxcharts.com). Niestety, śnieg podobnie jak w Polsce szybko będzie topił się, ponieważ nad region nadciągnęło ocieplenie.

Wysokość pokrywy śnieżnej na południu

Pogoda. Nie tylko Europa zmagała się z zimą. Mróz paraliżuje Teksas

Przenieśmy się na kilka słów do USA, gdyż tam pogodowe szaleństwo daje o sobie znać jeszcze bardziej niż w Europie. O potężnym mrozie i ataku zimy w Ameryce pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Jeszcze bardziej dramatyczne informacje napływają ze Stanów w ostatnich dniach. Fala mrozów i burz śnieżnych dotarła właśnie na południe USA. Teksas zmaga się z prawdziwą zimową apokalipsą. Ze względu na bardzo złe warunki pogodowe władze zdecydowały się sięgnąć po pomoc wojska.

Mieszkańcy regionu nie przywykli do tak niskich temperatur. W ubiegłym tygodniu temperatura w Teksasie spadała do nawet -25 stopni. Budynki i infrastruktura w stanie Teksas nie są przygotowane na tak silny mróz. Zamarzło właściwie wszystko. Sytuacja w Teksasie jest bardzo trudna. W skutek awarii wodociągowych i zamarzającej w kranach wody. Sztab Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o wysyłaniu wody pitnej do stanu Teksas.

Mieszkańcy Teksasu zmagają się z przerwami w dostawach prądu. Szacuje się, że w ubiegłym tygodniu prądu nie miało ponad dwa i pół miliona mieszkańców stanu. W związku z tym ludzie ogrzewają swe domy paląc w piecach i rozpalając grille. Ze względu na brak wentylacji do szpitali trafia mnóstwo ludzi z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Tak silnego ataku zimy w Teksasie nie było od dziesiątek lat.

Podsumowując, pogoda w lutym przynosi bardzo dynamiczną i zmienną pogodę. W Polsce w przeciągu kilkunastu dni przeszliśmy od mrozów sięgających -25 stopni do iście wiosennych temperatur. W przyszłym tygodniu w kraju odwilż i ocieplenie przyniosą nawet 15 stopni ciepła. To 40 stopni różnicy w kilkanaście dni. Zima w lutym zaatakowała również inne regiony Świata. Śnieg spadł między innymi w Atenach co jest zjawiskiem niesamowicie rzadkim. Bardzo dramatyczna sytuacja panuje w Teksasie na południu USA. W skutek adwekcji arktycznych mrozów mieszkańcy regionu zmagają się z brakiem wody i prądu. Sytuacja na południu USA jest dramatyczna. Tymczasem w Polsce pogoda będzie w najbliższych dniach zupełnie inna. Sprawdź pogodę na 5 dni dla Polski.