Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Czy zima jeszcze wróci? Siarczysty mróz do -20 również?

Czy możliwy jest jeszcze powrót zimy do Polski. Czy mróz wróci?

Prognozy długoterminowe przez bardzo długi okres czasu wyliczały srogą zimę do końca lutego, a nawet dłużej. W połowie lutego 2021 silny antycyklon odpuścił dopuszczając do głosu ciepłe masy powietrza z zachodu kontynentu. Czy jednak zima wróci do Polski? Czy może przed nami już tylko odwilż i wiosna?

Silna odwilż i wiosna w Polsce w najbliższych dniach

Pisaliśmy o tym w naszych prognozach na najbliższe dni. W całym kraju już w najbliższy weekend czeka nas silna odwilż i roztopy. W sobotę i niedzielę za zachodzie kraju temperatury wzrosną do 10 stopni Celsjusza. Podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt godzin temu na wschodzie kraju panowała zima, już w weekend nawet i na wschodzie Polski zima odpuści.

Odwilż w weekend. Zima w najbliższych dniach nie wróci

Nadchodzący tydzień przyniesie jeszcze wyższe temperatury powietrza (posiłkujemy się wyliczeniami modelu ICON zobrazowanymi na stronie wxcharts.com). Pod koniec przyszłego tygodnia czeka nas prawdziwe uderzenie ciepła w Polsce. W związku z tak silnym ociepleniem w Polsce wzrośnie znacznie ryzyko powodziowe. Ekspert z IMGW mówi nawet, że sytuacja jest podobna do roku 1982, kiedy to w Polsce przydarzyła się silna powódź. Więcej o tym piszemy tutaj.

Czy zima jeszcze wróci do Polski?

Po tym co modele pogodowe zrobiły z wyliczeniami w połowie lutego naprawdę ciężko jest prognozować, czy zima jeszcze wróci do Polski. Silny antycyklon, który przynosił nam spływ arktycznego powietrza odsunął się na wschód. Wraz z nim na wschód odsunęły się arktyczne masy powietrza i siarczysty mróz. Widać to doskonale na mapie prognozowanej temperatury powietrza dla Europy.

Zima daleko na wschodzie

Podczas gdy dane modelu ECMWF pokazują, że zima nie wróci do Polski do końca lutego, przełączmy się na wyliczenia modelu GFS, którego wiązki sięgają pierwszych dni marca. Godne uwagi przeglądając mapy temperatury jest to, że wraz z początkiem marca z północy i wschodu znów znacznie przybliża się do Polski chłodne, arktyczne masy powietrza.

Chłód bliżej Polski. Powrót zimy w marcu 2021?

Prognozowany termin jest oczywiście bardzo odległy. Jednak wydaje się prawdopodobne, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Oczywiście dalecy jesteśmy od wydania prognozy, w które stwierdzimy, że na pewno w Polsce zobaczymy jeszcze mróz -20 stopni. Jednak powrót mrozów dwucyfrowych, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie kraju wcale nie jest nierealny w pierwszych dniach marca. W związku z tym proponujemy zdecydowanie wstrzymać się z symboliczną wymianą opon na letnie, po kilku bardzo ciepłych dniach najbliższego tygodnia. Chłodne okresy z opadami śniegu w marcu są możliwe, ale ich intensywność i długość będzie mniejsza niż w lutym.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk