24 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Bomba ciepła w Polsce. Ciepło do 20 stopni. Czy to już na pewno wiosna? Zima nie wróci?

Potężne ciepło w Polsce koniec lutego 2021

Początek roku przyniósł niespotykaną od lat zimę w Polsce. Sytuacja jednak się zmieniła i do kraju nadchodzi prawdziwe uderzenie wiosny. Zrobi się bardzo ciepło. Na zachodzie kraju temperatury będą iście wiosenne. Czy zima jest w całkowitym odwrocie. To nie jest wcale takie pewne.

Uderzenie ciepła w najbliższych dniach

O tym, czy zima jeszcze wróci do Polski wspomnimy w dalszej części wpisu. Z pewnością jednak najbliższe dni przyniosą pogodę bardziej wiosenną niż zimową. W całym kraju zrobi się ciepło. Słupki rtęci powędrują wysoko do góry. Odblokowana została cyrkulacja strefowa. W związku z tym do kraju napływa ciepłe powietrze znad Atlantyku. Dlatego też temperatury w kolejnych dniach będą coraz wyższe.

Anomalia temperatury 24 lutego 2021, źródło GFS

Na powyższej mapie anomalii temperatury widać doskonale, że temperatury w Polsce i regionie będą naprawdę wysokie. Zaleje nas wiosenne ciepło. Temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej nawet o 10 stopni Celsjusza. Jeszcze większe anomalie temperatury notowali będziemy na wysokości barycznej 850 hPa. Lokalnie, na południu i zachodzie Polski napływające do nas masy powietrza będą aż o 16 stopni cieplejsze niż norma długoletnia. Rzadko spotyka się tak dużą, dodatnią anomalię temperatury w lutym. Sytuacja pogodowa niestety przypomina tą z przedwiośnia 1982 roku. Wtedy przy podobnym scenariuszu (silna odwilż i dużo zalegającego śniegu) doszło do groźnej powodzi.

Duża dodatnia anomalia temperatury. Nad Polską zrobi się bardzo ciepło

Oczywiście polarne, a nawet zwrotnikowe powietrze najmocniej wpłynie przede wszystkim na temperaturę na zachodzie kraju. To właśnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, czy w lubuskim spodziewamy się najwyższych temperatur w przyszłym tygodniu. Nie można wykluczyć, że przyszły tydzień przyniesie nawet lokalne 20ki na termometrach. Na ten moment, to tylko życzeniowe, delikatnie naciągane prognozy, jednak ciepło na poziomie plus 18 jest jak najbardziej realne. Poniższa mapa pokazuje wyliczenia modelu ICON na środę 24 lutego. Widać tu, że na Dolnym Śląsku prognozowana temperatura maksymalna to właśnie plus 18 stopni.

Wysokie temperatury przyszły tydzień. Wiosenne ciepło nad Polską

Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Bardzo ciepło będzie w Polsce przez cały przyszły tydzień. To jest fakt i te prognozy są pewne. Godne uwagi są jednak prognozy na pierwsze dni marca. Oczywiście, mamy na uwadze, że do tego czasu pozostało kilkanaście dni oraz wiele nowych wyliczeń modeli numerycznych. Jednak model GFS jasno pokazuje, że z początkiem marca arktyczne powietrze powróci do Polski.

Mróz w Polsce początek marca 2021

Nocami mróz pojawić się może w całym kraju. Na wschodzie Polski nie można wykluczyć mrozu trwającego całą dobę po 5 marca. Jednak te prognozy trzeba na ten moment traktować z odpowiednim dystansem. Już prognozy długoterminowe na luty pokazały, że wyliczenia modeli na kilka tygodni w przód są jeszcze mocno niestabilne. Reasumując, najbliższe dni przyniosą prawdziwie wiosenne uderzenie ciepła do Polski. Na przełomie miesięcy i z początkiem marca zima może pokazać jeszcze mroźne oblicze. Jednak to ostatnie nie jest jeszcze pewne. Z dokładniejszymi prognozami poczekamy jeszcze kilka dni. Szczegóły pogody na najbliższe dni znajdują się w wydanej dziś prognozie pogody na 5 dni dla Polski.