12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Nawet 18°C, gęste mgły, nocami lekki mróz i niewiele opadów

Pogoda na 5 dni. Czeka nas “powiew wiosny”. Termometry pokażą nawet 18°C, nocami we wschodniej połowie kraju zdarzą się przymrozki. W wielu miejscach występować będą mgły. Głównie o charakterze adwekcyjnym. Opadów ma być niewiele z powodu dominacji wyżu.

W okresie od 20.02.2021 do 25.02.2021 znajdziemy się pod wpływem rozległego wyżu, który rozciągać ma się z południowego-zachodu na północny-wschód. Klin ciepła obecne będzie także w środkowej troposferze.

Pogoda. Dominacja wyżu, niewielki wiatr, chmury niskie i mgły

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 20.02.2021 do 25.02.2021 według amerykańskiego modelu GFS.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na najbliższe 5 dni. Model GFS.

Klin ciepła będzie bardzo dobrze widoczny w środkowej troposferze. Ma mieć swój odpowiednik w polu przyziemnym w postaci wymienionego wcześniej wyżu.

Prognoza pola ciśnienia i geopotencjału dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych.

Pogoda. Modele prognozują niewiele opadów

Według prognoz modeli numerycznych postępująca odwilż nie przyniesie większych opadów atmosferycznych. Jeśli się zdarzą w najbliższych 5 dniach, to na południu i południowym-wschodzie oraz miejscami północy i centrum. Natężenie ma być jednak marginalne.

Opady Polska
Opady GFS, Polska

Dodatnie anomalie temperatury wrócą do całej Polski

Spójrzmy teraz na średnią anomalię temperatury w okresie od 20.02.2021 do 25.02.2021 dla Polski. Widać wyraźnie, że względem starego okresu referencyjnego 1979-2000. Wartości będą wyższe średnio od 3°C do 6°C, co zwiastuje silną odwilż w naszej części Starego Kontynentu.

Prognoza anomalii temperatury.

Najcieplej będzie na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie

Teraz przeanalizujmy prognozowaną średnią dobową temperaturę powietrza na najbliższe 5 dni. Widać wyraźnie, że utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. We wschodniej i południowej połowie kraju nocami zdarzą się przymrozki, co skutkować będzie oblodzeniem dróg i chodników. Na pozostałym obszarze Polski mają być to na ogół wartości dodatnie przez całą dobę.

Prognozowana średnia temperatura powietrza w najbliższych 5 dniach na obszarze Polski i Europy.

Prognozowane minimalne wartości na termometrach według modelu GFS na najbliższe 5 dni. Miejscami temperatura będzie ujemna, co może skutkować wymienionym wcześniej oblodzeniem dróg i chodników w porze nocnej.

Prognozowana minimalna temperatura w najbliższych 5 dniach.

Na ogół słaby wiatr z kierunków południowych

Dominować ma w omawianym okresie wiatr z kierunków południowych, co przyniesie wysokie temperatury. Prędkość jego nie powinna być duża, co związane ma być z niewielką różnicą ciśnienia w naszej części Europy.

Pogoda w Polsce. Słaby wiatr.

Pogoda. “Wybuch ciepła w Polsce”

Szczególnie wysokie temperatury zobaczymy w drugiej połowie przyszłego tygodnia na zachodzie i południu, gdy temperatura przekroczy 15-17°C. Najwyższa będzie na obszarach rozpogodzeń, których najwięcej będzie w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Wcześniej w wielu regionach mogą utrzymać się nieprzyjemne chmury niskie oraz mgły

Prognozowane maksymalne wartości na termometrach od wtorku do czwartku w Polsce według ECMWF.

Pogoda. Wtorek, ECMWF
Pogoda. ECMWF, środa Polska
Pogoda. Czwartek, ECMWF Polska

Model GFS prognozuje nieco niższe wartości w kolejnych dniach, ale i tak dwucyfrowe dodatnie temperatury w wielu regionach naszego kraju są już przesądzone.

Prognoza modelu GFS na 5 dni.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Prognozy na kolejne dni można śledzić tutaj