Pogoda długoterminowa. Czy siarczysty mróz zaatakuje na przełomie miesięcy Polskę? (ANALIZA)

Pogoda długoterminowa. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych na przełom lutego i marca 2021 dla Polski. Analiza oparta będzie danymi z GFS, CFS i ECMWF.

Nie ulega wątpliwości, że ostatnia dekada lutego przyniesie wysokie temperatury na termometrach. W połowie przyszłego tygodnia temperatura przekroczy 17 stopni, o czym więcej piszemy tutaj.

Pogoda długoterminowa. Europa z wiosennymi wartościami na termometrach

Prognoza średniej anomalii temperatury na najbliższe 10 dni względem okresu referencyjnego 1979-2000. Na przeważającym obszarze Starego Kontynentu zapanuje w tym okresie „wczesna wiosna”, która obejmie też Polskę.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii na 10 dni.

Pogoda. Rozległa blokada antycyklonalna i klin ciepła w środkowej oraz górnej troposferze

Pozostaniemy w omawianym okresie pod wpływem rozległej blokady antycyklonalnej, co wskazuje, że opadów będzie niewiele. Zdarzą się okresy, gdy pojawi się więcej podiwersyjnych chmur, a także mgieł, ale w wielu miejscach ma być na ogół pogodnie. Zaleganie chmur niskich i mgieł dotyczy szczególnie pierwszych dni trzeciej dekady miesiąca. Wyż w polu przyziemnym będzie mieć swój odpowiednik w środkowej i górnej troposferze w postaci górnego klina wyżowego, a nawet układu omega.

Pogoda długoterminowa. Blokada antycyklonalna.

Pogoda długoterminowa. Nocami mogą zdarzyć się przymrozki

Model GFS sugeruje możliwość wystąpienia ujemnych wartości. Te najczęściej pojawią się nocami i w godzinach porannych, co będzie prowadzić do oblodzenia dróg i chodników po dziennych roztopach.

Pogoda długoterminowa. Możliwe nocne przymrozki.

Wiosenne temperatury zapanują na przeważającym obszarze Starego Starego. Niewykluczone, że w Polsce wartości będą wyższe o 4-5 stopni od prognozowanych przez model amerykański GFS. Na taki wariant wskazuje model ECMWF.

Pogoda. Wiosenne wartości na termometrach w Europie.

Pogoda. CFS prognozuje dodatnie anomalie temperatury

Amerykański model klimatyczny w najnowszych prognozach wskazuje na dominacje pogody wyżowej na przełomie miesięcy. Prognozowana jest duża dodatnia anomalia temperatury spowodowana napływem ciepłych mas powietrza z kierunków południowych do naszej części Europy.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 19.02.2021 do 26.02.2021 według CFS.

Anomalia tygodniowa CFS

Wyliczana anomalia temperatury powietrza na okres od 26.02.2021 do 5.03.2021 według CFS.

CFS i ocieplenie

Pogoda długoterminowa. ECMWF i tygodniowe anomalie temperatury

W okresie od 22.02.2021 do 1.03.2021 ECMWF wylicza dużą dodatnią anomalię temperatury. To przekreśla szanse na silne atak zimy w tym okresie.

ECMWF, prognoza tygodniowej anomalii

Natomiast w okresie od 1.03.2021 do 8.03.2021 tygodniowa anomalia temperatury ma się obniży do wartości w okolicach normy wieloletniej, a na południowym-zachodzie będą to prawdopodobnie wartości powyżej normy termicznej.

Anomalia tygodniowa CFS.

Pogoda. Wiązki modelu GFS wskazują na utrzymanie się odwilży i możliwe niewielkie ochłodzenie na przełomie miesięcy

Jeszcze kilka dni temu wiązki amerykańskiego modelu numerycznego sugerowały silne ochłodzenie na przełomie miesięcy. Podobnie było zresztą z prognozami ECMWF. Najnowsze wyliczenia ukazują, że temperatura na przełomie lutego i marca będzie najprawdopodobniej powyżej normy, chociaż niektóre z wiązek kontrolnych sugerują napływ chłodniejszego powietrza z północy oraz opady o charakterze zimowym. Zbliżenie się temperatury do wartości nieco poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobne ochłodzenie nie powinno przynieść tak silnych mrozów, które obserwowaliśmy w styczniu i lutym. Najchłodniejszy okres zimy mamy już za sobą, ale epizody z zimnymi masami i opady zimowe będą się zdarzać w nadchodzącym miesiącu. Ich intensywność powinna być jednak dużo mniejsza niż w pierwszych miesiącach zimy.

Warszawa, prognoza wiązek
GFS na 16 dni dla Warszawy.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoza wiązek na 16 dni dla wybranych lokalizacji tutaj