Pogoda. Silna odwilż, ale nie wszędzie. Potężny atak zimy i mróz poniżej -40 niesie śmiertelne żniwo

Prognozy pogody dla naszego regionu zmieniły się. Do Polski nadciąga odwilż. O ociepleniu w Polsce piszemy również w prognozie pogody na 16 dni dla Polski. Jednak rozpad wiru polarnego nadal przynosi potężny mróz w wielu regionach Świata. Podczas, gdy do naszego kraju zbliża się odwilż, mieszkańcy Ameryki zmagają się z zupełnie inną pogodą. Dziś sprawdzimy jak potężny atak zimy daje się we znaki mieszkańcom USA i Kanady. Obecnie w regionie występuje rekordowa fala mrozów, a także śnieżyce i burze lodowe.

Potężny atak zimy i mrozu w USA i Kanadzie

O tym z jak silnym atakiem zimy mierzą się obecnie mieszkańcy wielu regionów Ameryki Północnej pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Obecnie mamy do czynienia z „wielkim finałem zimy 2021” na południu Kanady oraz w wielu regionach USA.

Silny mróz w USA i Kanadzie

Wszystkiemu winny jest rozpad wiru polarnego, o którym pisaliśmy tutaj. Zima w Europie trochę odpuści, lecz w Kanadzie i USA ma się całkiem dobrze. W związku z tym w ostatnich dniach temperatury w centralnych, północnych i wschodnich stanach USA spadły nawet poniżej -30℉ (-35 stopni Celsjusza). Przy granicy z Kanadą mróz jest jeszcze silniejszy. W związku z silnym wiatrem, który towarzyszy silnej adwekcji chłodu temperatura odczuwalna w Montanie i Dakocie spada do -60F (ponad 50 stopni Celsjusza mrozu). Dalsza adwekcja chłodnych mas powietrza na południe trwała będzie również w pierwszych dniach nadchodzącego tygodnia.

Śmiertelny karambol w Teksasie

Trwający obecnie atak zimy to nie tylko bardzo silny mróz. W wielu regionach USA przechodzą burze śnieżne i lodowe. Na drogach wielu regionów panują bardzo złe warunki drogowe. Pod koniec ubiegłego tygodnia w skutek bardzo złej pogody w USA doszło do tragicznego w skutkach karambolu. W związku z opadami marznącymi warunki na autostradzie I-35 były bardzo złe. W pobliżu miejscowości Fort Worth doszło do tragicznego w skutkach karambolu.

W karambolu zderzyło się ponad 130 pojazdów. Auta pędziły po oblodzonej drodze z dużą prędkością. W związku z tym krajobraz po karambolu był przerażający. Miejsce wypadku wyglądało bardziej jak złomowisko samochodowe niż olbrzymia autostrada. W skutek karambolu śmierć poniosło przynajmniej 6 osób. Dziesiątki ofiar przewieziono do szpitali.

Burze śnieżne i lodowe w najbliższych dniach

Obecnie najsilniejszy atak zimy panuje na zachodzie kontynentu. Silne śnieżyce nawiedzają między innym zachodnie stanu USA. W kolejnych dniach śnieżyca i zimowe warunki nadal rozprzestrzeniały będą się w kierunku wschodnim i południowo wschodnim.

Silne opady w USA

Równie ciężkie warunki panują obecnie na wschodnim wybrzeżu. W przeciwieństwie do zachodu, na wschodzie USA prócz śnieżyc występują również groźne burze lodowe. W związku ze ścieraniem się dwóch mas powietrza pogoda na wchodzie jest dynamiczna. Regiony północno wschodnie (Nowy Jork, Chicago) spodziewać się mogą kolejnych śnieżyc w nadchodzącym tygodniu. Już teraz ostrzeżenia przed burzą śnieżną obowiązują w Karolinie Północnej i Maryland. Śnieżyce i burze lodowe doprowadzą z pewnością do licznych strat w drzewostanie oraz utrudnień w dostawie prądu.

Podsumowując, rozpad wiru polarnego nadal powoduje silny atak zimy w wielu regionach Świata. Mróz odpuścił w naszej części Europy, a co za tym idzie nadchodzi odwilż w Polsce. Są jednak miejsca gdzie zima nie odpuszcza. Doskonałym przykładem są tu ostatnie dni w pogodzie w Ameryce Północnej.