Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silny mróz -22,8°C w nocy na obszarze Polski

Pogoda. Mroźna noc i godziny poranne w poniedziałek na obszarze Polski. Sprawdźmy, gdzie był największy mróz w nocy z niedzieli na poniedziałek w naszej części Europy.

Pogoda. Noc przyniosła dominacje silnego wyżu, lecz nie zabrakło opadów

Ubiegłej nocy Polska znalazła się pod wpływem silnego wyżu z centrum migrującym znad Czech nad Austrię. Napływało chłodne powietrze z północy i północnego-zachodu, a w środkowej i górnej troposferze zaznaczała się górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym powietrzem, która stopniowo odsuwała ma się na wschód. We wschodniej połowie kraju obecny był też wtórny front chłodny. W obszarach rozpogodzeń wystąpiły korzystne warunki do silnego wypromieniowania ciepła, co skutkowało dwucyfrowym mrozem. Znajdowaliśmy się w przetransformowanym powietrzu arktycznym, morskim.

Pogoda. Wyż przyniósł silny mróz w Polsce

Analiza synoptyczna na dzień 15.02.2021, 00 UTC według IMGW-PIB

Pogoda. Mroźna noc w Polsce i poranek. Mróz -22 stopnie w kraju.

Według IMGW najniższą temperaturę zanotowano w Jakuszycach, gdzie temperatura spadła do -22,8°C, natomiast najcieplej było nad samym morzem, gdzie zanotowano dodatnią temperaturę. Morze Bałtyckie po ciepłym lecie oddaje ciepło w półroczu chłodnym, dlatego często te rejony są cieplejsze zimą.

Temperatura minimalna za 12 godzin według danych pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego na obszarze Polski.

Mróz w Polsce. Dane pomiarowe z sieci obserwacyjnej IMGW-PIB.

Pogoda. Nawet -27°C mróz przy gruncie w Polsce

Dane pomiarowe z sieci obserwacyjnej IMGW-PIB wskazują, że przy gruncie najniższą temperaturę zanotowano w Kłodzku, gdzie temperatura obniżyła się do -27°C. Niewiele ciepłej było w Jeleniej Górze, -26°C. Na trzecim miejscu znalazł się Racibórz, gdzie odnotowano -24°C.

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 14/15 lutego 2021 na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB.

Pogoda. Silny mróz przy gruncie w Polsce, 14/15 lutego 2021.

Wybrane dane pomiarowe z 70 stacji IMGW-PIB, które przedstawiają zanotowaną temperaturę powietrza na wysokości 2 metrów w naszej części Europy.

Dane pomiarowe z sieci obserwacji IMGW-PIB. Mróz w Polsce.

Najniższa temperatura godzinowa w nocy 14/15 lutego 2021 na obszarze Polski. Źródło grafiki. J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

Dane IMGW-PIB, mróz w Polsce

To nie koniec silnego mrozu w naszej części Europy. Do końca drugiej dekady lutego największych spadków temperatury spodziewamy się we wschodniej połowie kraju. Wiele wskazuje, że wystąpi duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem kraju, gdzie najszybciej wkroczy odwilż. Nie ulega wątpliwości, że czeka nas duża zmiana w pogodzie, ale mróz może powrócić na przełomie lutego i marca do Polski.

Najnowsze prognozy numeryczne możecie sprawdzać, klikając tutaj