12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. W stolicę uderzyła potężna śnieżyca. Spadło 50cm śniegu. Najsilniejszy atak zimy od 1973 roku

Silny atak zimy. Śnieżyca nad Moskwą

Podczas, gdy w Europie Centralnej króluje wyż, na wschodzie i zachodzie Europy pogoda jest dynamiczna. Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy o silnej śnieżycy jaka przeszła nad Wyspami Brytyjskimi. Obecnie z potężnymi śnieżycami zmagają się mieszkańcy Rosji. Moskwa została całkowicie zasypana śniegiem. Silna śnieżyca przyniosła pół metra śniegu.

Najsilniejsza śnieżyca od 50 lat

Nad Rosję nadszedł śnieżny niż, który przyniósł potężne opady śniegu. Szacuje się, że w przeciągu doby na stolicę Rosji spadło 56 cm świeżego śniegu. Ostatnie tak silne opady śniegu wystąpiły w Rosji w 1973 roku, czyli prawie 50 lat temu!

Mnóstwo śniegu na wschodzie Europy

Powyższa mapa obrazuje wyliczaną przez model GFS (źródło wxcharts) wysokość pokrywy śnieżnej na zakończenie weekendu 13-14 lutego. Zgodnie z mapą widać, że na dalekim wschodzie Europy śniegu leży bardzo dużo. Mnóstwo śniegu leży nie tylko w Rosji. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu leży również na Białorusi, w wielu regionach Ukrainy. Daleko na wschodzie europejskiej części Rosji leży nawet metr śniegu. Jak potężne opady śniegu przeszły nad Moskwą najlepiej obrazuje poniższy film.

Silny atak zimy doprowadził do wielogodzinnych problemów komunikacyjnych w stolicy Rosji. Przyznać jednak trzeba, że służby odpowiedzialne za odśnieżanie w Moskwie stanęły na wysokości zadania. Z każdą godzina Moskwa radzi sobie coraz lepiej z potężną ilością śniegu, jaką przyniosła silna, weekendowa śnieżyca. Zdjęcia z zasypanej śniegiem Moskwy obiegły cały świat. Nie są to widoki nadzwyczajne, jednak tak silna śnieżyca to zawsze zjawisko ciekawe i warte odnotowania.

Zima w odwrocie w Polsce i Europie Centralnej

Mieszkańcy Europy Wschodniej zmagają się z potężnym atakiem zimy. Podczas gdy na wschodzie przechodzą silne śnieżyce, do Europy Centralnej w tym Polski zbliża się odwilż. Jeszcze weekend był w Polsce dość mroźny, lecz z nowym tygodniem do kraju napływać zaczną coraz cieplejsze masy powietrza. Masy polarnomorskie doprowadzą do dość intensywnej odwilży, zwłaszcza na zachodzie naszego kraju. Temperatury w kolejnych dniach przekraczać mogą nawet 10 stopni Celsjusza. Więcej od nadchodzącej odwilży piszemy w poniższym wpisie.