14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nadciąga odwilż. Koniec zimy 2021? Czy siarczysty mróz wróci jeszcze w lutym

Odwilż w Polsce. Czy to koniec zimy?

Od początku miesiąca w prognozach pogody piszemy o długotrwałym mrozie nad Polską. Wspominamy, że siarczysty mróz trwał będzie w naszym regionie do końca lutego 2021. Jednak dominacja zimy i mrozu do końca miesiąca została zachwiana. Do Polski nadciąga odwilż, która lokalnie może być dość dynamiczna. Czy mróz wróci jeszcze w tym miesiącu? Sprawdzamy.

Odwilż może być silna, ale czy potrwa do końca lutego?

W porannym wpisie dotyczącym odwilży piszemy, że cieplejsze masy powietrza wkroczą do kraju od zachodu w okolicach 16-17 lutego. Do kraju zacznie napływać powietrze polarnomorskie z kierunków zachodnich. W związku z tym możemy liczyć na odwilż.

Odwilż w Polsce

Najcieplejszym dniem w przyszył tygodniu według modelu ECMWF będzie czwartek. Wtedy to temperatura na zachodzie Polski osiągnąć może wartość nawet 10 stopni powyżej zera. Jeszcze wczoraj modele pod koniec przyszłego tygodnia stopniowo “wycofywały” odwilż z kraju. Jednak już kolejne aktualizacje pokazują, że odwilż i dodatnie temperatury trwać mogą w Polsce dłużej niż zakładano. Niestety prognozy o długotrwałej zimie, trwającej do końca lutego, na ten moment zdezaktualizowały się.

Silna odwilż w Polsce

Obserwując wyliczenia modelu GFS na ostatnią dekadę miesiąc natykamy się na mapy, które pokazują dla Polski temperatury iście wiosenne. Przykładowo 25 lutego w Polsce południowo zachodniej model prognozuje nawet 15 stopni Celsjusza. To już bardzo silna odwilż, która doprowadzi do intensywnych roztopów. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna. Granica pomiędzy ciepłym powietrzem polarnomorskim, a bardzo chłodną masą arktyczną przebiega blisko Polski.

Atak zimy i silnego mrozu na koniec lutego

Po kilkunastu dniach ocieplenia do Polski prawdopodobnie powróci pogoda jaką znamy praktycznie od początku lutego i przez długie okresy stycznia. Polska w ostatnim tygodniu miesiąca dostanie się znów pod wpływ arktycznych mas powietrza z północy i wschodu kontynentu. Temperatury spadną, a mróz powróci na terytorium Polski.

Powrót mrozu zakończy odwilż

Odwilż na północnym wschodzie zakończy się w ostatni weekend lutego. Wtedy to na wschodzie i północnym wschodzie kraju w nocy słupki rtęci spaść mogą ponownie nawet do wartości dwucyfrowych. Z każdym kolejnym dniem pod koniec lutego będzie chłodniej. Model GFS w poniedziałek 1 marca widzi dwucyfrowy mróz na wschodzie kraju.

Powrót zimy. Mróz w kraju na przełomie miesięcy

Prócz ponownych spadków temperatury i mrozów zima na koniec lutego przyniesie jeszcze silne opady śniegu. Piszemy tutaj oczywiście o odległych terminach w pogodzie. Jeśli jednak prognozy sprawdziły by się, to pod koniec miesiąca przez Polskę przewędrowałby kolejny śnieżny front atmosferyczny przynosząc śnieżycę i kolejny przyrost pokrywy śnieżnej nad Polską.

Podsumowując, już w przyszłym tygodniu mróz w Polsce częściowo odpuści. Na zachodzie i w centrum kraju spodziewać możemy się odwilży, która na krańcach zachodnich może być nawet gwałtowna (do 10 stopni ciepła). Kolejny tydzień również będzie ciepły i przyniesie odwilż w kraju. Według niektórych modeli odwilż mogła by być bardzo silna. Słupki rtęci na zachodzie przekraczać mogą 10 stopni Celsjusza. Końcówka lutego to w prognozach długoterminowych powrót zimy do Polski. Znów pojawi się mróz, który na wschodzie może być siarczysty. Zima nie odpuszcza w wielu regionach Europy. Przypominamy, że na Wyspach Brytyjskich w ubiegłym tygodniu przeszły silne śnieżyce, a temperatura spadła w Szkocji do wartości najniższych od 60 lat. Mróz osiągną wartości poniżej -20 stopni. Więcej o tym przeczytać można w poniższym wpisie.