Pogoda długoterminowa. Wiosna 2021 według Amerykanów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2021 dla Polski i Europy według AccuWeather. Sprawdźmy, co prognozuje amerykańska firma medialna specjalizująca się w prognozowaniu pogody dla całego globu.

Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather ponownie próbują przewidzieć możliwy trend w pogodzie na wiosnę 2021. Według nich na wschodzie Europy zalegać będą bardzo ciepłe masy powietrza. Natomiast na zachodzie ma być chłodniej niż zwykle.

Pogoda długoterminowa na wiosnę według Amerykanów.

Zespól meteorologów z AccuWeather w swojej najnowszej prognozie nawiązuje do słynnej bestii ze wschodu. Amerykanie porównują początek sezonu wiosennego 2021 do 2018 roku. Wtedy to przez długi okres zalegało nad Europą mroźne powietrze arktyczne o cechach kontynentalnych, przynosząc bardzo silne spadki temperatury.

Według Amerykanów w nadchodzących tygodniach mogą zdarzyć się okresy z napływem zimnych mas powietrza znad Rosji do północno-zachodniej części Starego Kontynentu. Polska według AccuWeather ma być podzielona na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód. Taki podział wydaje się jednak mało prawdopodobny na początku wiosny.

Wiosna oficjalnie zaczyna się za mniej niż sześć tygodni, kiedy równonoc nastąpi 20 marca 2021 r. Wraz z dużymi opadami śniegu w Europie w późnym sezonie sezonie zimowym, wiele osób marzy o cieplejszej pogodzie.

Zespół meteorologów zajmujących się prognozowaniem długoterminowych był zajęty analizowaniem wielu wzorców. Będą one miały wpływ na pogodę w nadchodzącym sezonie wiosennym. Pełne zestawienie poszczególnych regionów można znaleźć poniżej. Meteorolodzy AccuWeather szczegółowo opisują również, w jaki sposób prognoza może wpłynąć na prawie każdy aspekt życia. Z prognozy długoterminowej dowiemy się o wpływie pogody na rolnictwo i zasoby wodne, w nadchodzących miesiącach.

Pogoda długoterminowa dla Europy Południowej

Przewiduje się, że tor dla niżów pozostanie aktywny do początku wiosny. Ośrodki niskiego ciśnienia przyniosły silne burze do Europy Zachodniej, a następnie do południowej części kontynentu w miesiącach zimowych.  

Oczekuje się, że burze przejdą przez Francję, a następnie do Włoch i regionu Bałkanów. Największe natężenie burz wystąpi zwłaszcza w marcu. Meteorolodzy AccuWeather zauważyli, że będzie to nietypowy wzorzec na wiosnę. Burze zwykle przebiegają dalej na północ o tej porze roku.  

„Ten południowy tor burz będzie słabnąć do końca wiosny, ale do maja zniszczenia zostaną wyrządzone na południu” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys. Dodał, że w regionie nadal będą występować duże opady atmosferyczne prowadzące do powodzi. Roys pracuje w AccuWeather od prawie dziesięciu lat i spędził swoją karierę skupioną na prognozowaniu pogody dla Europy. 

Gdy niże zbliżają się do Morza Śródziemnego, mogą przyciągać więcej wilgoci, co prowadzi do silnych ulew i burz we Włoszech i wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego. Może to zwiększyć ryzyko powodzi do początku wiosny. Powodzie możliwe są zwłaszcza na obszarach zalanych deszczem pod koniec 2020 r.

Burzliwy wzorzec z początku wiosny będzie kontynuowany także na Półwyspie Iberyjskim po już wcześniej burzliwej zimie. Burze mogą opóźnić ciepło typowe dla sezonu wiosennego. Jednak mokra pogoda może okazać się korzystna dla regionu.  

Pogoda długoterminowa. Śnieg i opady zmniejszą szanse na suszę w Europie

Obfite opady śniegu tej zimy mogą być niejawnym błogosławieństwem dla Hiszpanii, stwierdzili prognostycy AccuWeather.  

Według Roysa, poziom zbiorników zaporowych na początku lutego był na normalnym poziomie lub powyżej. Naukowiec dodał: „Mnóstwo topnienia śniegu i opadów spodziewanych na początku wiosny może postawić kraj w dobrej pozycji pod względem zasobów wodnych, gdy zbliżamy się do końca wiosny i początku lata ”.  

Alan Reppert, starszy meteorolog, który pracuje w AccuWeather od 2001 roku, zgodził się z tym. „Jak dotąd ten rok był wyjątkowo wilgotny dla regionu, zwłaszcza w porównaniu z kilkoma ostatnimi” – wyjaśnił. „Przy wystarczającej ilości opadów na początku sezonu, stan zbiorników może utrzymywać się powyżej normalnego poziomu”.

Hiszpania polega na zbiornikach wodnych, które zapewniają zaopatrzenie w wodę przez upalne miesiące letnie. Wiosenne opady deszczu mogą również odgrywać ważną rolę w dostępności wody. 

Tymczasem Reppert powiedział, że Hiszpania i Portugalia doświadczą bardziej dramatycznego trendu ocieplenia niż zwykle. Gdy nadejdzie wiosna, od razu zrobi się gorąco. Tak wynika z jego prognoz długoterminowych.

Według Repperta późną zimą temperatury były poniżej normy na całym Półwyspie Iberyjskim. Do końca wiosny sytuacja może ulec odwróceniu i przewiduje się, że w tym przedziale czasowym temperatury będą zbliżone do normalnych.

Prawdopodobnie warunki pogodowe będą idealne na początku sezonu uprawy winorośli i oliwek w regionie, dodał Reppert.

Jednak pod koniec kwietnia i do maja burzowy wzór przesunie się dalej na północ. Wtedy to w południowej Europie ukształtuje się bardziej suchy i cieplejszy wzór.

Pogoda długoterminowa. Trend w pogodzie dla Europy Północno-Zachodniej i Środkowej

Po jednym z najbardziej śnieżnych sezonów zimowych od co najmniej pięciu lat w północno-zachodniej i środkowej części Europy, wielu Europejczyków może niecierpliwie wyczekiwać wiosny.

„Wiosna będzie opóźniona, ale z pewnością nadejdzie w późniejszym okresie czasu” – powiedział Roys.

Przewiduje się, że zimowy chłód utrzyma się do marca na obszarach od Irlandii i Wielkiej Brytanii. Zima potrwa dłużej nad południową Skandynawią, Niemcami i zachodnią Polską.

Groźne niże na zachodzie Europy

Oprócz zimna występującego pod koniec sezonu, niestabilny wzorzec będzie nadal powodował, że niże będą szaleć w Europie Zachodniej. Ta kombinacja może pozwolić na opady śniegu na wzgórzach Szkocji i na południe aż do Anglii. Śnieg spaść może także w położonych wyżej regionach Francji i Niemiec.

Zimne, a nawet wilgotne i śnieżne warunki przez większą część wiosny mogą opóźnić sadzenie roślin we Francji i Niemczech. Pszenica ozima, która zwykle wychodzi z uśpienia w okolicach kwietnia, może to robić powoli z powodu utrzymującego się mrozu.

Może to jednak okazać się korzystne w przewidywanych wzorcach pogodowych.

„Jeśli uśpienie zakończy się później, może to ochronić rośliny przed silnymi zimnymi ochłodzeniami. Może to mieć miejsce nawet w obszarach, w których brakuje pokrywy śnieżnej chroniącej ziarna ozime”. Powiedział Jason Nicholls, wiodący meteorolog z AccuWeather.

Wczesną wiosną opady deszczu mogą opóźnić zasadzenie nowych upraw, w tym kukurydzy w południowo-zachodniej Francji. Jednak po zasadzeniu upraw może być pożądana dalsza wilgotna pogoda, która może pomóc w rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego.

W drugiej połowie kwietnia i maja w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich temperatura zacznie rosnąć. Tor niżowy będzie nadal podnosił się na północ.

Pogoda. Wiosenna pogoda może przynieść powrót Bestii ze wschodu

Niesławny system pogodowy znany jako Bestia ze Wschodu trafił na pierwsze strony gazet pod koniec lutego i na początku marca 2018 r. Z powodu bardzo niskich temperatur, które wystąpiły w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, a także zagrożenie śniegiem dla części Anglii i Niemiec. Śmiertelne wypadki odnotowano w Anglii podczas zimowej pogody.

Konfiguracja była podyktowana dużym obszarem wysokiego ciśnienia, jaki wysyłał do regionu mroźne masy pochodzące z Syberii. Według ówczesnych raportów, temperatury gwałtownie spadły do ​​niebezpiecznego poziomu, co okazało się śmiertelne i ustanowiło nowe rekordy wiosny w Wielkiej Brytanii. Tredegar w Walii zanotował najzimniejszą marcową temperaturę na poziomie 23,5 F (-4,7 C), podobnie jak Glasgow z marcowym maksimum 32 F (zero C).

W tym roku schemat pogody nie stanie się tak poważny, jak ten spowodowany przez Bestię ze Wschodu w 2018 roku, ale zimna pogoda oraz intensywne opady deszczu i śniegu wpłyną na niektóre z tych samych regionów.

Prognozowana anomalia temperatury według CFS na marzec, kwiecień i maj 2021. Nie pokrywa się ona do końca z tym, o czym piszą synoptycy AccuWeather.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia na najbliższe 3 miesiące.

„Rokiem, który miał podobny układ do tego, czego oczekuje się w Europie tej wiosny, jest rok 2018. Sprowadził on Bestię ze wschodu do północno-zachodniej Europy” – wyjaśnił Roys. „Nie musi to oznaczać, że pojawi się kolejna Bestia ze Wschodu, ale ten podobny wzorzec sugeruje napływy chłodnego powietrza”. Przewidywane zagrożenie śniegiem dla części Niemiec również może być podobne do sezonu 2018. W Irlandii i Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie wiosny temperatury zostaną obniżone poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na wiosnę dla Europy Północnej

Ponieważ zimne powietrze może utrzymać się do wczesnej wiosny w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, chłodna pogoda będzie również ogarniać większość Norwegii, Szwecji i Finlandii do początku wiosny.  

Do drugiej połowie wiosny tor niżowy w Europie przesunie się na północ, umożliwiając pojawienie się większych opadów w Skandynawii. 

Łagodne powietrze będzie również towarzyszyć burzom w północnych częściach Europy. Spowoduje to zmniejszenie liczby przypadków śniegu na niższych wysokościach. 

Dramatyczna zmiana pogody może wywołać objawy alergii, szczególnie u osób uczulonych na pyłki drzew. Pod koniec kwietnia do maja ze względu na połączenie łagodniejszej pogody i dużej wilgoci, według Reppert.

Burzowa pogoda pod koniec kwietnia i do maja może przynieść zbyt dużo deszczu, aby umożliwić spotkania na świeżym powietrzu. Może to zaszkodzić właścicielom restauracji. Z powodu pandemii okazać może się, że tylko miejsca na zewnątrz będą dopuszczone do użytku.

Pogoda długoterminowa. Jaki trend w pogodzie dla Wschodniej Europy?

W zachodniej części Starego Kontynentu dominować będą chłodne masy powietrza, natomiast na wschodzie będzie przeważnie cieplej.

„Ogólny wzór pogody wskazuje na dominacje ciepłych mas powietrza w tej części Europy” – powiedział Roys, ale region ten nadal może spodziewać się większych ochłodzeń – które mogą trwać kilka dni zanim powrócą wysokie temperatury.

Generalnie ciepła pogoda może być mile widziana dla wielu, którzy mają nadzieję wyjść na zewnątrz po miesiącach zimowych, ale Roys ostrzega, że ​​wiosną może pojawić się zagrożenie śniegiem z okazjonalnymi uderzeniami zimna. W regionie występuje większe ryzyko opadów śniegu pod koniec sezonu – głównie w marcu – w porównaniu z ostatnimi latami.

Jeśli chodzi o oddziaływanie na rolnictwo, wyższe niż normalne temperatury mogą spowodować, że pszenica ozima w tej części kontynentu wcześnie wyjdzie z uśpienia. Tendencja ta może być niebezpieczna dla upraw, które mogą powodować przejściowe napływy chłodu i przymrozki.

„Jeśli pszenica ozima wychodzi ze stanu spoczynku i nie ma pokrywy śnieżnej, która pomogłaby chronić roślinę”. Powiedział Nicholls, uprawy pszenicy ozimej mogą być podatne na ostre podmuchy chłodu i mrozów. „Wiosną pokrywa śnieżna może być ograniczona”.

Dla porównania publikujemy prognozę AccuWeather na zimę 2021 dla Europy. Ostatnia prognoza na zimę 2020/21 sprawdziła się raczej w pierwszej połowie sezonu. Z powodu rozbicia wiru polarnego zaobserwowaliśmy wyraźne ochłodzenie w styczniu oraz długotrwałe i intensywne opady śniegu w lutym. Wystąpiły również większe niż prognozowane mrozy.

Źródło tekstu i grafik AccuWeather.com. We wpisie staraliśmy się utrzymywać ton oryginalnych wypowiedzi amerykańskich specjalistów.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą prognozą długoterminową na 16 dni dla Polski.