Pogoda na noc 14/15 lutego 2021. Śnieg w wielu miejscach i dwucyfrowy mróz w Polsce

Pogoda na noc z niedzieli poniedziałek. Nasz kraj znajdzie się pod wpływem silnego wyżu z centrum migrującym znad Czech nad Austrię. Napływać ma chłodne powietrze z północy i północnego-zachodu, a w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym powietrzem, która stopniowo odsuwać ma się na wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.02.2021, 00 UTC

Pogoda na noc 14/15 lutego 2021. Śnieg w wielu miejscach i dwucyfrowy mróz w Polsce

Górna zatoka niżowa w środkowej troposferze i wyż w polu przyziemnym

Górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem odsuwać ma się z biegiem nocy stopniowo na wschód.

Pogoda na noc 14/15 lutego 2021. Widoczna górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym powietrza, jaka wpłynie na przebieg warunków pogodowych.

Prognoza pola ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych. W drugiej części nocy silne centrum wyżowe przesunie się nad Austrię, wpływając też na pogodę w Polsce. W miejscach, gdzie wiatr będzie słaby możliwy wzrost poziomu zanieczyszczeń.

Pogoda na noc 14/15 lutego 2021. Widoczne centrum wyżowe nad Austrią.

Podczas nadchodzącej nocy najwięcej chmur na wschodzie Zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami również w centrum. Więcej chmur miejscami również na zachodzie. Największe szanse na pogodę aurę mają być na północy oraz północnym-wschodzie, jak i też w górach oraz na obszarach podgórskich na południu i południowym-wschodzie. Szczególnie na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz na Ziemi Świętokrzyskiej możliwe opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej do 4-7 cm. Niewielkie opady zimowe prawdopodobne też na Podkarpaciu i punktowo na Pomorzu oraz Wielkopolsce, jak i też Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie z chmur niskich Stratus poprószyć może przelotnie śnieg.

14/15 lutego 2021. Opady śniegu w Polsce
14/15 lutego 2021. Opady zimowe we wschodniej połowie kraju
 noc 14/15 lutego 2021. Zimowe opady w Polsce
noc 14/15 lutego 2021. Miejscami popada śnieg.

Pogoda na noc. Większe spadki temperatury w obszarach rozpogodzeń

Nadchodzą noc przyniesie największe spadki temperatury na zachodzie i południu kraju. Większy mróz również na północnym-wschodzie. Dużo będzie jednak zależeć od siły wiatru i skali rozpogodzeń. Temperatura na zachodzie wyniesie od -13°C do -8°C. Chłodniej na południowym-zachodzie i południu od -20°C do -11°C. Największych spadków temperatury spodziewamy się na obszarach podgórskich i górskich, nawet poniżej -20°C. Na wschodzie termometry pokażą od -12°C do -6°C, a najsilniejszy mróz jest prognozowany na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Najcieplej będzie na północy od -8°C do 0°C nad samym morzem. Miejscami na zachodzie, północnym-zachodzie mgła osadzającą szadź.

Prognoza temperatury na godziny poranne w poniedziałek na obszarze Polski.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 metrów według modelu ICON rano w poniedziałek

Jeśli chodzi o prędkość wiatru, to niewielki gradient ciśnienia w naszej części Europy przełoży się na małą prędkość wiatru. Przeważnie wiać ma z północnego-zachodu i zachodu, a w południowej części kraju skręcać ma na południowy. Miejscami wiatr we wschodniej połowie kraju będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana prędkość wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pogoda na noc 14/15 lutego 2021.

Aktualna temperatura

Prognoza ciśnienia tutaj