Burze, jakie wczoraj przetoczyły się nad Polską przeszły najśmielsze oczekiwania nawet takich fascynatów jak my. Rzadko zdarza się, by ostrzeżenia przed burzami były zbyt niskiego stopnia. Moją one zawsze na celu ostrzegać przed tymi najgroźniejszymi, punktowymi zjawiskami towarzyszącymi burzy. Tymczasem wczoraj pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami okazał się zbyt niski. Nikt, ani my, ani koledzy z Polskich Łowców Burz nie spodziewaliśmy się aż tak groźnych nawałnic w dniu wczorajszym.
Silne burze na wschodzie Polski. Padał grad 7 cm
Pierwsze burze powstawać zaczęły w Polsce wczesnym popołudniem. Silne burze powstały wtedy na południu Mazowsza. Jednak to jeszcze nie były te burze, które przyniosły w Polsce olbrzymie szkody. Po 15 ze Słowacji na Podkarpacie weszła strefa coraz silniej rozwijających się komórek burzowych. Jak się okazało, jedna z burz przekształciła się w superkomórkę burzową. Burza ta w okolicach Leżajska niosła grad, którego średnica dochodziła do 7 centymetrów.
Nawałnica przeszła nad Lublinem
Burze te skierowały się w kolejnych godzinach na północ, siejąc spustoszenie na Lubelszczyźnie, w tym w samym Lublinie. W tym czasie byliśmy już w terenie fotografując nadchodzące nad Lublin burze. Komórka burzowa nad samym miastem przybrała postać superkomórki burzowej czyniąc duże szkody w mieście. Największym problemem był nawalny deszcz. Wiele ulic w Lublinie stało się nieprzejezdnych na wiele godzin po przejściu burzy.
Strażacy w Lublinie przez całą noc walczyli ze skutkami burzy. Nawałnica była bardzo aktywna elektrycznie. Burza generowała mnóstwo doziemnych wyładowań. W wyniku uderzenie pioruna awarii uległa stacja transformatorowa na północ od miasta.
Potężna burza w centralnej Polsce
Burze na wschodzie nie były jednak najsilniejszymi podczas ostatniej doby. Z bardzo silnym układem burzowym mieliśmy wczoraj do czynienia w centralnej Polsce. Na linii od Ziemi Świętokrzyskiej po Mazowsze powstał bardzo rozległy układ MCS, który w pewnych okresach posiadał wbudowaną linię szkwału. Wielokomórkowa burza przeszła po południu i wieczorem od Ziemi Świętokrzyskiej aż na Warmię i Mazury. Pomimo października, coraz niższych temperatur i godzin nocnych burza była wciąż aktywna elektrycznie. Niosła ze sobą nawalne opady deszczu i silny, lokalnie niszczący wiatr.
Podsumowując, 5 października przejdzie do historii polskiej meteorologii. Nigdy odkąd dokonywane są pomiary, w październiku nie wystąpiły tak silne burze w Polsce. W Polsce i na południe od naszego kraju podczas wczorajszej doby odnotowano ponad 30 tysięcy wyładowań doziemnych. Jestem przekonany, że jest to więcej wyładowań niż suma wszystkich wyładowań w regionie, które padły do tej pory we wszystkich październikach od początku istnienia naszego kraju. Teza dość mocna, ale jestem w mojej opinii pewna. Przejście wczorajszych burz w regionie obrazuje suma skanów z detekcji wyładowań za wczorajszą dobę. To były potężne burze nad Polską.
1 komentarz do “Pogoda oszalała. Burze w październiku. Grad 7 centymetrów. Zalane miasta (zdjęcia i wideo)”
Możliwość komentowania została wyłączona.