Pogoda długoterminowa do końca października 2020. Temperatura ponad normę, opady i burze

Pogoda długoterminowa do końca października 2020. Temperatura ponad normę, opady i burze. Sprawdź co czeka nas w pogodzie do końca miesiąca.

5 października 2020 przyniósł gwałtowne burze w Polsce, o czym więcej piszemy tutaj.

W najbliższych 10 dniach już bez tak wysokich temperatur jak na początku października, a na termometrach coraz częściej będą to wartości w okolicach normy wieloletniej. Nie przewiduje się również tak gwałtownych burz.

Średnia dobowa temperatura powietrza nie będzie już tak wysoka jak na początku października. Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 11°C do 12°C w naszej części Europy.

Nocami coraz częściej będą to wartości jednocyfrowe, czyli poniżej 10°C. Na obszarach podgórskich i górskich występować będą w tym czasie ujemne temperatury. Na nizinach na ten moment nie widać przymrozków do 16 października 2020.

Nie przewiduje się dni gorących w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski, ale możliwe są dni z temperaturą powyżej 20°C.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże atlantyckie, ale okresami dostaniemy się w zasięg wyżów barycznych przynoszących stabilne warunki pogodowe.

Spójrzmy na prognozy modelu CFS na kolejne tygodnie października.

W okresie od 4.10.2020 do 11.10.2020 najwyższa anomalia będzie na wschodzie, najniższa na zachodzie.

W okresie od 11.10.2020 do 18.10.2020 panować ma w dalszym ciągu dodatnia anomalia temperatury, dlatego temperatury najczęściej będą powyżej normy wieloletniej.

Na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej. Okresy dotkliwego chłodu są mało prawdopodobne.

Przełom października i listopada przyniesie najprawdopodobniej temperatury znacznie powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana orientacyjna suma opadów przez modele ECMWF i GFS w kolejnych tygodniach października .

W kolejnych tygodniach wpływ Atlantyku na pogodę będzie mniejszy. Swój wpływ zaznaczyć mogą wyże baryczne, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. W ostatniej dekadzie października powrócimy najprawdopodobniej do wyraźnej cyrkulacji strefowej.