Pogoda. „Bestie z południa” i śnieżyce w Polsce? Niestabilne prognozy modeli numerycznych

Od dłuższego czasu przyglądamy się wyliczeniom numerycznym na okres pierwszej i drugiej dekady stycznia. Sprawdźmy, co wyliczają poszczególne modele numeryczne.

W okresie od 3.01.2021 do 13.01.2021 Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Na zachodzie i północy Starego Kontynentu rozciągać będzie się wał wyżowy, który połączony jest z wyżem rosyjskim. Cyrkulacja strefowa ma być zablokowana. Szansa na odbudowę zachodniej cyrkulacji atmosfery dopiero bliżej 3 dekady stycznia.

Jeśli chodzi o bestie ze wschodu, trudno nie przejść wokół niej obojętnie. Nagłówki z „bestią ze wschodu” bombardują cały polski Internet. Jest to nic innego jak clickbait. Modele nie wskazują, aby siarczyste mrozy zaatakowały Europę do 15-20 dnia miesiąca. Prędzej panować będzie lekka zima, okresami z całodobowym mrozem i śniegiem na nizinach.

Widząc artykuły o bestiach ze wschodu, prędzej możemy powiedzieć, że nadejdą kolejne „bestie z południa”. Problem jest jednak taki, że prognozy numeryczne ulegają zmianie i ciężko na ten moment powiedzieć, gdzie i kiedy utworzy się największa pokrywa śnieżna. Prognozy numeryczne przy dynamicznej sytuacji barycznej mają wysoką sprawdzalność do 2-3 dni, a trend można określić nawet do 10-12 dni przy stabilnej sytuacji barycznej. Dlatego w prognozach powyżej 10 dni nie podajemy dokładnych wartości dla poszczególnych dni.

https://www.facebook.com/synoptyka/posts/4965804366826087

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 3.01.2021 do 6.01.2021 dla Polski.

Pod koniec 1 dekady stycznia, często w naszej części Europy pojawiać będą się niże znad Morza Śródziemnego, przynosząc nawet większe opady śniegu.

Nie jest do końca znana na ten moment trajektoria oraz głębokość niżów barycznych. W modelach numerycznych obserwowane są bardzo duże rozbieżności, jeśli chodzi o zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej. „Wojna modeli” jest często obserwowana przy prognozach powyżej 5-6 dni.

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej w okresie od 3.01.2021 do 11.01.2021 dla Polski według modelu ICON

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej w okresie od 3.01.2021 do 13.01.2021 dla Polski według modelu ECMWF.

Wyraźne ochłodzenie jest prognozowane w okolicach 8-9 stycznia 2021. Wtedy też częściej na większym obszarze Polski możliwe są obfite opady i silne spadki temperatury do dwucyfrowych, ujemnych wartości nocami. Niska temperatura może utrzymać się jeszcze na przełomie 2 i 3 dekady stycznia, ale prognozy na tak odległy okres przypominają wróżenie z fusów, co widać na poniższych wiązkach, których rozrzut jest wyjątkowo duży i nie do końca wiadomo co wydarzy się w pogodzie po 13-15 dniu miesiąca.