20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieżny niż o imieniu “AHMET” nadchodzi do Polski. Intensywne opady śniegu i deszczu (MAPY)

Od pewnego czasu Polska znajduje się pod wpływem cyrkulacji południkowej. Strefowa cyrkulacja zachodnia jest zablokowana przez rozległy wyż rozciągający się od Północnego Atlantyku przez Europę Zachodnią i Północną aż po Rosję. Taki rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami utrzyma się najprawdopodobniej do połowy miesiąca. potem może nastąpić zmiana. Przed nami kolejne pogorszenie pogody związane z niżem, jaki dotrze do nas z rejonu północnej Afryki i Morza Śródziemnego oraz Bałkanów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.01.2021, 12 UTC

Już w nocy z 4/5 stycznia 2021 nadejdzie do Polski od południowego-wschodu strefa opadów atmosferycznych. Przyniesie je front ciepły związany z niżem śródziemnomorskim. Intensywne opady zaczną obejmować kolejne regiony naszego kraju już w nocy oraz we wtorek.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne, 5 stycznia 2021 dla Polski.

Strefa opadów o charakterze wielkoskalowym przemieszczać będzie się od południowego-wschodu na północ i północny-zachód. Niże z południa Europy są wydajne opadowo, dlatego do środy miejscami spadnie przynajmniej połowa miesięcznej normy opadowej, a gdzieniegdzie nawet więcej.

Prognozowana temperatura powietrza na drugą część dnia, 5 stycznia 2021 dla Polski.

Początkowo opady zaznaczą się na Podkarpaciu, następnie w drugiej części nocy obejmą woj. lubelskie, Ziemię Świętokrzyską oraz Małopolskę i Górny Śląsk.

Do godzin porannych we wtorek opady dotrą także nad woj. mazowieckie, Podlasie, ale także woj. opolskie i Dolny Śląsk, jak i też częściowo Warmię i Mazury.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i rodzaj opadów w nocy z poniedziałku na wtorek dla Polski.

Już we wtorek, 5 stycznia 2021 opady będą przesuwać się na północny i północny-wschód. W wielu miejscach będzie to deszcz, ale na południu i zachodzie opady przechodzić mogą w mokry śnieg. Na drogach zrobi się ślisko, a miejscami krajobrazy zabielą się.

Prognozowane zachmurzenie, zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych na godziny poranne, 5 stycznia 2021. Opady śniegu obejmą wiele regionów naszego kraju, prowadząc nawet do utrudnień komunikacyjnych.

Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany na zachodzie, jak i też północnym-zachodzie oraz północy kraju.

We środę, niż z rodowodem śródziemnomorskim będzie wypełniał się nad Polską. Opady występować mają w tym czasie głównie na północy, chociaż w drugiej części dnia od południa zaczniemy dostawać się pod wpływ kolejnego ośrodka niżowego z kolejną porcją wilgoci i opadów atmosferycznych.

Prognoza temperatury powietrza na dzień 6 stycznia 2021 dla Polski.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do 6 stycznia 2021 dla Polski. Najwięcej śniegu zalegać ma na północy oraz zachodzie.

POŁOŻENIE OPADÓW MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ