Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021 dla Polski. Mróz poniżej -20°C, opady śniegu i burze śnieżne

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021 dla Polski. Silne spadki temperatury, krótkie okresy ciepła, a nawet burze śnieżne w Polsce. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli do końca pierwszego miesiąca roku.

Pogoda. Zmiana w prognozach modelu CFS nie jest zaskoczeniem

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Prognoza sezonowa modelu CFS na styczeń 2021 uległa zmianie. Już w grudniu 2021 było widać, że poszczególne prognozy są odmienne względem wyliczeń na sezon zimowy 2019/2020. Wzór zachodni nie był tak wyraźny w prognozach, a wybrane aktualizacje modeli wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo chłodnych okresów.

Rozpoczęła się druga dekada stycznia 2021, a my już wiemy, jaki jest prawdopodobny trend w pogodzie do końca miesiąca. Okresów z wysokimi temperaturami będzie niewiele. 5 stycznia 2021 doszło do nagłego ocieplenia stratosfery, a wir polarny nie jest tak silny jak podczas zeszłorocznej zimy, co zwiastuje nam większe okresy chłodu w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach niż podczas zeszłorocznego sezonu zimowego na półkuli północnej, gdy wir polarny był silny przez całą zimą, a jego osłabienie rozpoczęło się pod koniec sezonu zimowego. W tym roku osłabienie wiru polarnego nastąpiło na początku sezonu zimowego i jego podzielenie tylko utwierdza nas, że do marca, a nawet kwietnia może nie zabraknąć chłodnych okresów w pogodzie w naszych szerokościach geograficznych.

Model CFS wskazuje, że styczeń 2021 zapisze się z temperaturą w normie, a miejscami na zachodzie lekko powyżej normy. Nie zdziwi nas jednak, gdy anomalia miesięczna miejscami będzie poniżej normy wieloletniej. Prognoza oparta jest na warunkach początkowych z ostatnich 10 dni i uległa zmianie względem wyliczeń z początku miesiąca, które opierały się na warunkach brzegowych z końcówki grudnia. Być może dopiero teraz CFS uwzględnił fakt rozbicia wiru polarnego i nagłego ocieplenia stratosfery i spływu zimnego powietrza z wyższych warstw do troposfery. Silne SSW zazwyczaj wpływa na pogodę w półroczu chłodnym i tak też będzie do końca sezonu zimowego, a nawet na początku wiosny.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

Pogoda. Trafna prognoza modelu CFS pod kątem anomalii opadów na styczeń 2021 dla Polski

Model CFS wskazuje również, że po suchym grudniu, styczeń 2021 przyniesie więcej okresów z opadami. Już było to widać na początku miesiąca, gdy do Polski docierały wydajne opadowo niże śródziemnomorskie. Zimowe warunki zapanują z pewnością do 3 dekady stycznia 2021 na obszarze całego kraju. Zwłaszcza od połowy miesiąca do początku ostatniej dekady pierwszego miesiąca roku. Potem przez kilka dni wpływ na pogodę mogą zacząć mieć cieplejsze masy powietrza z zachodu i niże atlantyckie, ponownie możliwe są większe opady atmosferyczne.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do początku 3 dekady stycznia 2021 dla Polski według ECMWF. Najwięcej śniegu zalegać będzie poza obszarami górskimi na północy, ale biało będzie w całym kraju.

Kwestią otwartą pozostaje prognozowane następne silne ochłodzenie w okolicach 24-28 dnia miesiąca. Ze względu na odległy termin ciężko na ten moment określić jego skalę oraz to, czy na pewno nadejdzie. Poszczególne wiązki modeli wskazują pod koniec miesiąca silne spadki temperatury do dwucyfrowych, ujemnych temperatur obejmujące praktycznie cały kraj. Może być to ochłodzenie o większej skali niż te, które rozpocznie się w połowie miesiąca.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

Pogoda. Chłód w prognozach modelu ECMWF, nie będzie dużych dodatnich anomalii temperatury

Pojawiła się wczoraj nowa aktualizacja modelu ECMWF na kolejne tygodnie stycznia 2021. Wskazuje on wyraźnie, że w kolejnych tygodniach na ogół pozostaniemy w chłodnych masach powietrza, a przez wiele dni utrzyma się całodobowy mróz.

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 11.01.2021 do 17.01.2021 wskazuje na chłodny okres synoptyczny, a w naszej części Europy odchylenie od normy wieloletniej będzie ujemne, co zwiastuje możliwe spadki temperatury poniżej -20°C nocami we wschodniej i południowej części kraju. Najniższe wartości na termometrach są prognozowane na Suwalszczyźnie oraz na obszarach podgórskich i górskich, jak i też w zastoiskach zimna. Silny mróz utrzyma się prawdopodobnie do 18-19 dnia miesiąca, następnie prawdopodobne kilkudniowe ocieplenie.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

Również przełomu nie widać w prognozach na okres od 18.01.2021 do 24.01.2021. Dalej pozostaniemy w relatywnie chłodnych masach powietrza. Tylko na początku trzeciej dekady stycznia 2021 może zrobić się cieplej, a temperatura wzrosnąć może lekko powyżej zera w ciągu dnia. Spodziewana jest większa dynamika w troposferze za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej. W chłodnych masach powietrza padać będzie śnieg, miejscami deszcz ze śniegiem. Niewykluczone są również opady marznące, opady deszczu jedynie w cieplejszym powietrzu, a nawet burze. Kto wie, czy nie wystąpi silny wiatr przy dużej różnicy ciśnienia.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

Prognoza na okres od 25.01.2021 do 31.01.2021 wskazuje na utrzymanie się ujemnej anomalii temperatury na obszarze Polski. Z tego powodu nie można wykluczyć kolejnej fali silnych mrozów, które szczególnie dotkliwe będą przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze, uwzględniając czynnik adwekcyjny związany ze spływem arktycznego, bądź kontynentalnego chłodu.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021

O prawdopodobnym trendzie w pogodzie długoterminowej na luty 2021 na luty można przeczytać tutaj.