Pogoda długoterminowa na luty 2021. Mróz dwucyfrowy, niewiele ciepła, a nawet burze śnieżne w Polsce

Dysponujemy już najnowszą prognozą modelu ECMWF na luty 2021. Są to w dalszym ciągu wstępne prognozy. Tak rekordowo ciepło jak w zeszłym roku najprawdopodobniej nie będzie. Nie zdziwią nas dwucyfrowe mrozy. Wir polarny został rozbity, co zwiastuje duże anomalie pogodowe na półkuli północnej do wiosny.

To, że w styczniu 2021 nie będzie rekordowo ciepło pisaliśmy na początku miesiąca. Wstępne pogłoski, że ciepłych dni nie będzie wiele mogliśmy obserwować w prognozach na przełomie 2 i 3 dekady grudnia. Niestabilność w prognozach była wtedy nadzwyczaj duża i również my mieliśmy problem z określeniem trendu na pierwszy miesiąc nowego roku, o czym wspominaliśmy.

Coraz więcej modeli obejmuje swoim zasięgiem luty 2021. CFS prognozuje ponownie miesiąc powyżej normy, ale prawdopodobnie prognoza z tak dużą, dodatnią anomalią temperatury nie sprawdzi się.

Prawdopodobnie opady będą w normie, a na północy powyżej normy wieloletniej.

Prognoza modelu klimatycznego CFS nie powinna się sprawdzić na luty, a okresy chłodu mogą być dotkliwe, co skutkować może anomalią miesięczną w okolicach normy, a miejscami poniżej normy wieloletniej.

Model ECMWF prognozuje, że w lutym temperatura oscylować będzie w okolicach normy, a miejscami powyżej normy wieloletniej. Rozkład anomalii miesięcznej może ulec jeszcze zmianie.

W okolicach normy wieloletniej prawdopodobnie temperatura będzie oscylować w pierwszej dekadzie lutego na obszarze Polski, zatem najprawdopodobniej nie powinno być rekordowo ciepło. Może nie zabraknąć większych spadków temperatury, nawet do dwucyfrowych wartości.

W kolejnych tygodniach drugiego miesiąca roku prawdopodobnie dalej temperatura oscylować ma w okolicach normy wieloletniej dla lutego 2021.

Zmian w prognozach nie widać w prognozach na przełomie 2 i 3 dekady lutego 2021. Prawdopodobnie najczęściej będziemy w chłodnych masach powietrza, nawet o cechach kontynentalnych, jak i też arktycznych.

Niewykluczone są burze. Przeważnie o charakterze adwekcyjnym, rzadziej frontowym. Wpływ cyrkulacji zachodniej nie powinien być tak wyraźny jak w zeszły roku, dlatego aktywnych burz frontowych powinno być mniej, ale mogą się zdarzyć.

Na sam koniec sprawdźmy przewidywania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza na luty 2021 dla wybranych miast w Polsce.

IMGW-PIB prognozuje podobne odchylenie temperatury w skali miesięcznej jak ECMWF. Ilość opadów w normie, jak i też powyżej normy wieloletniej.

Prognoza miesięcznej sumy opadów według modeli IMGW-PIB.

Całą prognozę eksperymentalną opracowaną przez specjalistów IMGW-PIB na luty 2021 można sprawdzić tutaj.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe w podziale na wybrane dni lutego.