Pogoda długoterminowa na styczeń 2021. Zimowe ochłodzenia, opady śniegu i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2021. Dominacja niżowej pogody, okresami zimowe ochłodzenia i burze w Polsce.

Model CFS dobrze przewidział trend w pogodzie na ostatni miesiąc 2020 roku. Sprawdźmy zatem, co prognozuje ten model klimatyczny na styczeń 2021 roku.

Prawdopodobnie w skali miesięcznej będzie to miesiąc ciepły z dużym dodatnim odchyleniem temperatury osiągającym nawet 3,5 °C/6 °C) zwłaszcza na południowym-wschodzie i wschodzie Polski.

Najwyższa anomalia temperatury jest prognozowana przez model CFS na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Nieco niższe odchylenie temperatury jest prognozowane dla zachodniej części Polski.

Model ten jasno sygnalizuje, że w styczniu 2021 dominować będzie pogoda niżowa, co wiązać ma się z dużą zmiennością aury. Przez dłuższy okres czasu zalegać mają wilgotne masy powietrza. Częste przechodzenie niżów, głównie z kierunków południowych przynosić może większe opady atmosferyczne. Będzie to zarówno deszcz, jak i też deszcz ze śniegiem oraz okresami większe opady śniegu.

Często nasza część Europy znajdzie się pod wpływem zatok niżowych, jak i też frontów atmosferycznych. Tylko okresami oddziaływać na pogodę powinny wyże baryczne.

Pomimo prognozowanej dużej, dodatniej anomalii temperatury poszczególne tygodnie stycznia mogą przynieść na nizinach intensywne opady śniegu, tworząc większą pokrywę śnieżną także poza obszarami górskimi.

Niewykluczone są okresami spływy chłodnej masy pochodzenia arktycznego, co skutkować może nawet rozwojem burz adwekcyjnych z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Spływowi zimnego powietrza może sprzyjać ulokowanie wyżów nad Europą Zachodnią, jak i też nad północno-wschodnim Atlantykiem. Prawdopodobnie w pierwszych tygodniach stycznia cyrkulacja strefowa nie będzie tak aktywna jak podczas zeszłorocznej zimy.

Niewykluczone, że często dotrą do nas niże znad Morza Śródziemnego, które niosą zazwyczaj dużo wilgoci, a w półroczu chłodnym przy napływie chłodnych mas powietrza również większe ataki zimy.

Większość modeli wyraźnie sugeruje, że w styczniu pojawi się więcej zimowych akcentów niż w grudniu, a okresami na nizinach utrzyma się całodobowy mróz. Nie będzie to prawdopodobnie tak rekordowo ciepły styczeń jak zeszłoroczny. Poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia.

Okresy z niskimi temperaturami mogą wystąpić zwłaszcza na przełomie 1 i 2 dekady stycznia, ale prognozy te ponownie zweryfikujemy w kolejnych tygodniach. Pod koniec stycznia istnieje szansa na odbudowę wyraźnej cyrkulacji strefowej, ale nie jest to na ten moment pewne.