26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny mróz na wschodzie. Czy spadnie śnieg w Polsce?

Mróz

Modele numeryczne nie doszacowały opadów śniegu, które prognozowane były w nocy nad Polską wschodnią. Śnieg spadł na Podkarpaciu, w Bieszczadach sypnęło całkiem solidnie. Jednak już na Lubelszczyźnie zamiast opadów śniegu popadał jedynie deszcz.

Modele pogodowe nie pomyliły się za to z temperaturą. Mimo prawie południa w wielu regionach kraju panuje lekki mróz.

Ujemna temperatura występuje obecnie w pasie od Warmii, Mazur i Pomorza, przez Kujawy, Polskę centralną po zachód i południe kraju. Mrozu nie notujemy za to na wschodzie Polski, gdzie temperatura oscyluje w okolicach zera. Największy mróz panuje obecnie w górach, gdzie temperatury obecnie to -5, -6 stopni Celsjusza.

Jest szansa na zimowy krajobraz? Gdzie spadnie śnieg?

Temperatury w Polsce w Nowym Roku zrobiły się bardziej zimowe. Jednak wraz z delikatnym mrozem nie przyszły opady śniegu. Te prognozowane były na noworoczny poranek na wschodzie Polski, jednak śnieg pojawił się tylko na południowym wschodzie. W godzinach popołudniowych przelotne opady śniegu możliwe będą na północnym zachodzie kraju. Przy czym zaznaczyć trzeba, że opady śniegu jeśli się pojawią, będą raczej przelotne i niezbyt intensywne. W kolejnych dniach opady śniegu będą pojawiać się nad Polską, zwłaszcza północną. Nie mamy jednak co liczyć na jakiś silny atak zimy w kraju.

Potężny mróz na wschodzie Europy

Temperatury w Polsce spadły delikatnie poniżej zera. Jednak potężny mróz panuje na wschodzie Europy. Sprawcą adwekcji chłodu jest silny antycyklon stacjonujący nad Rosją.

Jeszcze w Moskwie mamy kilku stopniowy mróz. Jednak dalej na północny wschód mamy do czynienia już z siarczystym mrozem. Słupki rtęci nawet w dzień spadają poniżej -30 stopni. Obecnie w Rosji północnej mamy do czynienia z mrozem do -38 stopni Celsjusza. Ten bardzo silny mróz trwa w regionie już od wielu dni i obserwując obecny wzorzec nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie mróz w tym regionie odpuścił.