Pogoda długoterminowa. Śnieg i mróz w pierwszej dekadzie stycznia na obszarze Polski (MAPY Z POKRYWĄ ŚNIEŻNA)

1 stycznia 2021 śnieg zalega głównie w górach oraz na obszarach podgórskich. Po ostatnich opadach pokrywa śnieżna utworzyła się też na krańcach południowo-wschodnich, gdzie leży miejscami aż 11 cm śniegu. Na Kasprowym Wierchu jest to 19 cm, a na Śnieżce zaledwie 5 cm. Niewielka pokrywa śnieżna utworzyła się też na Pomorzu Zachodnim. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne na pierwszą dekadę nowego miesiąca.

W okresie od 1.1.2021 do 10.01.2021 pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Decydujący wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne, dlatego dni z pogodnym niebem będzie niewiele. Możliwe są również w dalszym ciągu okresami gęste mgły marznące.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od -3°C do 1°C. W górach i na obszarach podgórskich te wartości mogą być niższe. Niewykluczone, że okresami przez całą dobę w wielu miejscach utrzyma się zima termiczna z temperaturą poniżej zera na zdecydowanie większym obszarze niż ukazanym poniżej.

Pomimo okresów z przymrozkami, a miejscami również z całodobowym mrozem średnia anomalia temperatury powietrza wyniesie od 1°C do 4°C. Najchłodniej będzie na zachodzie, natomiast najcieplej na południu oraz w centrum.

Nocami w całym kraju możliwe są przymrozki. W górach i na obszarach podgórskich spadki do nawet dwucyfrowych ujemnych wartości. Lokalnie na nizinach możliwy większy przymrozek niż sugeruje to model GFS.

Zdarzą się dni cieplejsze w pierwszej dekadzie stycznia, ale nie powinno być ich wiele. Najwyższa temperatura jest prognozowana na południu i w centrum, gdy maksymalnie w ciągu dnia będzie 4°C/6°C. Najchłodniej w tym czasie na być na północy oraz północnym-wschodzie, jak i też zachodzie kraju.

Pierwsza dekada stycznia będzie wilgotna i z częstymi opadami w naszej części Europy. Mają być to opady związane głównie z wędrówką niżów z południa Europy. Cyrkulacja zachodnia ma być zablokowana z powodu obecności silnego wyżu nad Europą Zachodnią oraz Północnym Atlantykiem.

Orientacyjna prognoza opadów do 10 stycznia 2020 według modeli ECMWF i GFS. Miejscami ilość opadów będzie powyżej normy wieloletniej. Na nizinach zdarzą się epizody z opadami śniegu i mieszanymi, tworząc w wielu regionach niewielką pokrywę śnieżną.

Wygląda na to, że w pierwszej dekadzie stycznia pokrywa śnieżna może utworzyć się w wielu miejscach Polski. Sprawdźmy więc orientacyjne prognozy wysokości pokrywy śnieżnej, która może powstać na nizinach. Zaznaczamy jednak, że zasięg i jej wysokość na tak odległy okres może ulec jeszcze wyraźnym zmianom.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ICON na okres od 1.1.2021 do 9.01.2021 dla Polski.

Również model GFS prognozuje, że w pierwszej dekadzie stycznia krajobrazy zabielą się w wielu regionach naszego kraju. Pierwsze większe opady śniegu są możliwe na zachodzie i północy w okolicach 4-5 stycznia 2021, następnie pomiędzy 6 a 8 dniem miesiąca opady zimowe są możliwe w centrum oraz na wschodzie, północnym-wschodzie oraz południu.

Orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej na okres od 1.01.2021 do 10.01.2021 dla Polski według GFS.

Według modelu ECMWF biało zrobi się w wielu regionach naszego kraju już w pierwszej dekadzie stycznia. Wyliczenia te ponownie zweryfikujemy w najbliższych dniach, ale wiele wskazuje, że w styczniu zimowych opadów będzie więcej niż w grudniu i związane będą głównie z niżami znad Morza Śródziemnego.

Orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej na okres od 1.01.2021 do 10.01.2021 według europejskiego modelu ECMWF.