Pogoda. Będzie -40°C na powierzchni izobarycznej 500 hPa, wystąpią burze śnieżne w Polsce

Nieuchronnie wkraczamy w okres synoptyczny, który charakteryzować będzie się dużą dynamiką w pogodzie. W okolicach 15 stycznia 2021 stery nad pogodę przejmie rozbudowujący się wyż znad Skandynawii. Znad Rosji napłynie z tego powodu mocno wychłodzona masa powietrza, co spowoduje silne spadki temperatury szczególnie nocami i w godzinach porannych w kolejnych dniach. Zanim jednak tak się stanie, czekają nas przez kilka dni większe opady śniegu. Zarówno o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym.

Pogoda. Napłynie powietrze arktyczne, morskie. Czeka nas rozwój śnieżnej konwekcji

Już we wtorek wieczorem z północnego-zachodu napłynie mocno wychłodzona masa powietrza, która na wysokości 500 hPa, czyli około 5500 metrów n.p.g spadnie do -40°C/-36°C.

Wielu osobom wydaje się, że tak niska temperatura w środkowej troposferze nie pozostaje bez wpływu na pogodę przy ziemi. Są jednak w dużym błędzie. Przy dużym, stromym gradiencie temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, w wilgotnej masie powietrza bez trudu rozwijają się chmury Cumulonimbus przynoszące śnieżyce o charakterze konwekcyjnym. Taką sytuacje najczęściej obserwujemy, gdy za frontem chłodnym, bądź okluzji chłodnej napływa chłodna masa powietrza. Na północy kraju niewykluczony jest „efekt morza”. Pomiędzy powierzchnią Morza Bałtyckiego a środkową troposferą wystąpi duża różnica temperatury, co skutkuje powstawaniem ośrodków konwekcyjnych. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus zdolne są do generowania wyładowań atmosferycznych.

Strumień mocno wychłodzonej masy powietrza z północnego-zachodu zacznie nasuwać się we wtorek wieczorem. Nad Bałtykiem znajdzie się w nocy z wtorku na środę niewielki ośrodek niżowy z przemieszczającą się od północnego-zachodu na południowy-wschód linią zbieżności wiatru, bądź drugorzędnym frontem okluzji chłodnej, co może wspomóc rozwój śnieżnej konwekcji.

W tylnej części rozległego niżu znad Skandynawii spłynie chłodne powietrze arktyczne, morskie z północnego-zachodu. Wystąpią sprzyjające warunki do powstawania śnieżyc konwekcyjnych, a nad Morzem Bałtyckim i polskim wybrzeżu niewykluczone są burze śnieżne. Opady konwekcyjne potrafią być intensywne, a miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może przekroczyć 10-15 cm na północy kraju. Opady mogą mieć charakter punktowy, co jest typowe dla konwekcji. Lokalne burze z wyładowaniami atmosferycznymi są prawdopodobne w tym okresie na zachodzie kraju. Dużo zależeć będzie jednak od wysokości wierzchołków chmur Cumulonimbus.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.01.2021, 00 UTC

W nocy z 12/13 stycznia 2021 strumień wychłodzonej masy powietrza z północnego-zachodu będzie nasuwać się nad Polskę. Adwekcja chłodu w tym okresie będzie odczuwalna zwłaszcza w środkowej troposferze. Przy ziemi utrzyma się lekki przymrozek, bądź temperatura w okolicach zera na obszarze całej Polski.

W tym okresie we wschodniej połowie kraju występować mają opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na północy i zachodzie w chłodnej masie arktycznej, morskiej będzie to głównie śnieg i krupa śnieżna. Nad polskim morzem będzie największe ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych.

We środę Polska znajdzie się pod wpływem wypełniającego się stopniowo niżu z centrum nad Morzem Bałtyckim, który ma nasunąć się z północy na południe nad Polską. Z północnego-zachodu przemieszczać będą się wtórne fronty atmosferyczne, na których prognozowany jest rozwój chmur Cumulonimbus.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.01.2021, 12 UTC

Pogoda. Na wysokości 500 hPa, czyli ponad 5 km n.p.g temperatura obniży się poniżej -30°C

13 stycznia 2021 cała Polska będzie już w masie arktycznej, morskiej. Praktycznie w całym kraju prognozowane są przelotne opady śniegu. Najsilniejsze na północy, gdzie możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 15 cm. Pojedyncze burze prawdopodobne są szczególnie na północy kraju oraz nad Morzem Bałtyckim, ale nie zdziwimy się, gdy burze śnieżne wystąpią lokalnie na przeważającym obszarze kraju.

Widoczny strumień mocno wychłodzonej masy powietrza w środkowej troposferze, gdzie temperatura obniży się poniżej -35°C. W tym samym czasie na powierzchni izobarycznej 850 hPa, około 1500 m.n.p.g będzie od -12°C/-8°C, co daje nam ponad 20 stopniowy gradient termiczny pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Przelotne opady śniegu we środę mogą wystąpić na obszarze całego kraju. Szczególnie obfite będą jednak na zachodzie i północy kraju. Duży wpływ na intensywność opadów będzie mieć „nurkujący” znad Bałtyku nad Polskę ośrodek niżowy, który wspomóc może rozwój chmur Cumulonimbus, przynosząc obfite opady konwekcyjne w dzielnicach północy oraz w innych rejonach naszego kraju.

Pogoda. Noc ze środy na czwartek z wypełniającym się niżem nad Polską

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem odciętego układu niskiego ciśnienia, w masie arktycznej, morskiej. Szczególnie dobrze widocznego w środkowej troposferze, gdzie obecna ma być najniższa temperatura powietrza. Najsilniejsze opady konwekcyjne przesuną się w tym czasie do centrum oraz na południe i wschód Polski.

Jednak w czwartek opady konwekcyjne będą mniej intensywne, ale śnieg lokalnie spadnie w całym kraju. Niż prawdopodobnie wypełni się w chłodnym powietrzu. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na północno-wschodni, wskazując na silne ochłodzenie w połowie miesiąca.

Od wtorku do środy spadnie od 5 cm do 30 cm śniegu. Najwięcej na północy kraju, gdzie duży wpływ odegra spory gradient baryczny między Morzem Bałtyckim a środkową troposferą. Znad tego akwenu nasuwać mają się obfite opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. W nocy ze środy na czwartek najsilniejszych opadów spodziewamy się w zachodniej, centralnej i wschodniej połowie kraju, tutaj możliwy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/223627229342954

Pogoda. Duży przyrost pokrywy śnieżnej po opadach konwekcyjnych w wielu miejscach

Prognozowana pokrywa śnieżna do godzin porannych w czwartek, 14 stycznia 2021 według SWISS-HD i ECMWF. Najwięcej śniegu zalegać będzie na północy i północnym-wschodzie kraju. Kolejnym obszarem ma być zachód, rejony podgórskie i górskie. Najmniej śniegu powinno być na wschodzie.

W okresie od 11.01.2021 do 14.01.2021 średnia dobowa temperatura powietrza na wysokości 2 m.n.p.g wyniesie od -1°C do 0°C. Cieplej jedynie wzdłuż polskiej linii brzegowej do 1°C/2°C. Nocami w całym kraju należy spodziewać się ujemnych temperatur, a na drogach i chodnikach może być ślisko. Najcieplej ma być w pobliżu Morza Bałtyckiego, który oddaje ciepło po ciepłym lecie.

Miejscami spadki temperatury będą większe niż sugeruje to model GFS. Szczególnie dotyczy to w tym okresie rejonów górskich i podgórskich.

Wkrótce więcej informacji na FaniPogody.pl

Położenie opadów i burz tutaj