Pogoda na 5 dni. Mróz poniżej -20°C, opady śniegu, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda na 5 dni. Czeka nas duże ochłodzenie z powodu napływu zimnego powietrza znad Rosji. Zanim jednak tak się stanie, czekają nas przez kilka dni większe opady śniegu, a nawet burze śnieżne.

Wkraczamy w coraz chłodniejszy okres synoptyczny spowodowany napływem mocniej wychłodzonych mas powietrza. Już w nocy z wtorku na środę napłynie masa arktyczne morska, a na północy niewykluczone są burze śnieżne, o których więcej piszemy tutaj. W połowie miesiąca przepływ ulegnie zmianie na północno-wschodni i znad północnej Rosji napłynie mroźne powietrze. Ochłodzenie będzie kilkudniowe, ale dotkliwe. Szczególnie we wschodniej połowie kraju.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem niżu „DIMITROS”, który znad Morza Bałtyckiego nasunie się nad północną Polskę i następnie z biegiem godzin przemieszczać ma się na południe wzdłuż województw zachodnich. Stopniowo zacznie się wypełniać w chłodnym powietrzu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.01.2021, 12 UTC

13 stycznia 2021 przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnianiami. Przelotne opady śniegu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym spodziewane są na przeważającym obszarze Polski. Znajdziemy się w masie arktycznej, morskiej, ale główny chłód napłynie zwłaszcza do środkowych warstw troposfery, gdzie temperatura na powierzchni izobarycznej 500 hPa, około 5,5 km n.p.g będzie poniżej -35°C.

Adwekcja arktycznej masy powietrza zaznaczy się szczególnie w środkowej troposferze. Pomiędzy dolną a środkową troposferą prognozowany jest stromy gradient temperatury. Przy ziemi będzie na szczęście cieplej.

Najchłodniej poza obszarami górskimi będzie na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą -1°C do 0°C/2°C na pozostałym obszarze Polski. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z sektora zachodniego, miejscami w czasie przechodzenia opadów konwekcyjnych powyżej 40-50 km/h. Istnieje pewne prawdopodobieństwo burz na Morzu Bałtyckim oraz polskim wybrzeżu.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we środę według europejskiego modelu ECMWF.

W czwartek pozostaniemy, w polu obniżonego ciśnienia, a pogodę kształtować będą niże znad Europy Wschodniej. Nad Skandynawią umacniać będzie się w zimnym powietrzu wyż, który sprowadzać ma coraz chłodniejszą masę powietrza z północnego-wschodu we współpracy z niżem znad Ukrainy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.01.2021, 12 UTC

14 stycznia 2021 zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, w wielu miejscach wystąpią przelotne opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Najchłodniej powinno być ponownie na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą -7°C/-5°C, najcieplej na Pomorzu Zachodnim do 0°C/2°C. Wiatr z kierunku zachodniego zmieni kierunek na północny i północnego-wschodu.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 14 stycznia 2021 według ECMWF. Najchłodniej oprócz rejonów podgórskich i górskich na północnym-wschodzie, gdzie już zacznie zaznaczać się adwekcja z północnego-wschodu. Najcieplej na zachodzie i północnym-zachodzie.

W piątek Polska znajdzie się w polu podwyższonego ciśnienia. Napływać ma z północnego-wschodu chłodna masa powietrza o cechach arktycznych. Zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a w centrum i na północnym-wschodzie możliwe rozpogodzenia. Prognozowane są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym, okresowo silnym. Największe opady śniegu są prognozowane w Pomorzu oraz Kujawach, gdzie wpływ ma mieć „efekt morza. Chmury Cumulonimbus będą słabo rozbudowane w pionie, dlatego nie powinno zagrzmieć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.01.2021, 12 UTC

15 stycznia 2021, zachmurzenie będzie duże i całkowite. Na północnym-wschodzie możliwe są rozpogodzenia. Opady śniegu występować będą opady śniegu o przelotnym charakterze. Termometry pokażą od -14°C na Suwalszczyźnie do 2°C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr ma być słaby z północy i północnego-zachodu słaby i umiarkowany.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 15 stycznia 2021 według ECMWF dla Polski.

W pierwszy dzień weekendu czekają nas jeszcze większe spadki temperatury. Miejscami wystąpią opady śniegu schodzące z północy na południe o natężeniu słabym i umiarkowanym. Mróz chwyci w całym kraju, ale najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą -14°C/-12°C w najcieplejszym momencie dnia. Dwucyfrowy mróz wystąpi w górach i na obszarach podgórskich oraz w całym pasie Polski wschodniej. Cieplej jedynie na Nizinie Szczecińskiej do -3°C oraz nad samym morzem w okolicach 0°C.

Prognozowana temperatura powietrza, 16 stycznia 2021 na obszarze Polski według ICON.

W niedzielę mróz będzie nieco mniejszy w ciągu dnia, ale i tak na północnym-wschodzie, centrum i wschodzie oraz w górach termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą -10°C. Mróz obejmie cały kraj. Zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane i duże z rozpogodzeniami, możliwe są niewielkie opady śniegu. Znajdziemy się w masie arktycznej. Nie zabraknie chwil ze Słońcem. Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część niedzielnego dnia. Mróz obejmie bez wyjątku cały kraj.

Największych spadków temperatury spodziewamy się nocami w weekend. Szczególnie przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze. Najniższa temperatura jest prognozowana na północnym-wschodzie oraz w rejonach podgórskich i górskich, jak i też w zastoiskach zimna, gdzie nocami temperatura obniży się poniżej -20°C. Oprócz tego chłodna masa powietrza da się we znaki w całym kraju, ale na początku przyszłego tygodnia oczekiwane jest wyraźne ocieplenie spowodowane napływem cieplejszego powietrza z zachodu. Silny mróz może jeszcze powrócić w trzeciej dekadzie stycznia, o czym więcej piszemy w naszej pogodzie długoterminowej. Najcieplej będzie na zachodzie oraz nad samym morzem w kolejnych dniach.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF do 17 stycznia 2021 dla Polski.