18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 12/13 stycznia 2021. Mróz, oblodzenie i śnieg, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda na noc z wtorku na środę. Sprawdźmy, co wydarzy się w pogodzie. Kilka najbliższych dni przyniesie dużą dynamikę w pogodzie. Niż znad Bałtyku zanurkuje nad Polskę, przynosząc obfite opady śniegu, a nawet burze śnieżne w masie arktycznej, morskiej.

Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia, za który odpowiedzialne są niże znad Skandynawii i Morza Bałtyckiego. Będziemy w strefie przemieszczających się od północnego-zachodu na południowy-wschód frontów atmosferycznych, za którymi napływać ma coraz chłodniejsza masa powietrza. Najpierw będzie to front okluzji przemieszczający się od centrum na południowy-wschód, a w pewnej odległości za nim znad Bałtyku wkroczy drugorzędny front chłodny związany z drugim niżem, Masa arktyczna, morska dotrze późnym wieczorem nad północną część kraju i z biegiem godzin obejmować ma kolejne regiony.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.01.2021, 00 UTC

Masa arktyczna, morska, która napłynie do Polski ma swój obszar źródłowy nad Biegunem Północnym, jak i też w rejonie Grenlandii oraz Morza Baffina. Powietrze zalegało w tych rejonach 7 dni temu i przepływając przez Północny Atlantyk nabrało wilgoci. Dotrze już w nocy 12/13 stycznia 2021 do Polski. Szczególnie silna adwekcja chłodu wystąpi w środkowych warstwach troposfery, co skutkować będzie rozwojem konwekcji z przelotnymi, intensywnymi opadami śniegu nad cieplejszymi wodami Morza Bałtyckiego i ciepłym lądem. Największe opady konwekcyjne wystąpią na północy kraju oraz miejscami na zachodzie. W północnej połowie kraju, a zwłaszcza na wybrzeżu i Bałtyku niewykluczone burze śnieżne.

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa na dzień 13.01.2021, 06 UTC dla powierzchni izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Przepływ ulegnie zmianie na północno-zachodni na głównych poziomach izobarycznych.

Początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane na wschodzie i południu. Z każdą godziną zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i całkowitego, aż do wystąpienia opadów śniegu. Na drogach może być ślisko.

W pierwszej części nocy opady śniegu o charakterze jednostajnym wystąpią na północy, zachodzie oraz centrum kraju. Z biegiem godzin strefa opadów śniegu dotrze na wschód, południe i południowy-wschód kraju. Na drugorzędnym froncie na północy i zachodzie będzie rozwijać się konwekcja w arktycznej masie powietrza. Szczególnie intensywna na Morzu Bałtyckim i w dzielnicach północnych.

Prognoza zachmurzenia, obszaru wystąpienia oraz rodzaju opadów w nocy z 12/13 stycznia 2021 dla Polski.

Temperatura wyniesie od -6°C na północy kraju do -3°C/-2°C na pozostałym obszarze Polski. Chłodniej jedynie na Podhalu oraz w całym pasie południowym, gdzie termometry pokażą od -10°C do -4°C. Cieplej jedynie na Pomorzu Zachodnim, gdzie termometry wskażą od -1°C do 1°C. Szczególnie wysoka temperatura będzie nad polskim morzem w okolicach 1°C/2°C, ale przy gruncie możliwy przymrozek.

Prognoza minimalnej temperatury powietrza według modelu ICON na godziny poranne we środę, 13 stycznia 2021 dla Polski.

Wiatr zmieni kierunek z południowego, południowo-zachodniego na zachodni i północno-zachodni. Przeważnie umiarkowany, okresowo silny zwłaszcza w Sudetach oraz w Tatrach, gdzie porywy mogą przekroczyć w szczytowych partiach polskich gór 100-120 km/h. Okresami większa prędkość wiatru da się we znaki również na Morzu Bałtyckim, gdzie prawdopodobne są porywy do 50-70 km/h.

Położenie opadów i lokalnych burz

Aktualna temperatura w Polsce