24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Atak zimy w Polsce. Intensywne opady śniegu. Nadciąga mróz

Opady śniegu w Polsce

Już w porannym raporcie pisaliśmy o intensywnych opadach śniegu w Polsce północnej. Strefa frontu atmosferycznego przemieszcza się powoli na wschód. Po zmroku front znów ma warunki, by generować opady śniegu. Miejscami w połączeniu z silniejszym wiatrem występują śnieżyce i zamiecie śnieżne.

Intensywne opady śniegu od Pomorza po Śląsk

Obecnie (godzina 18) najsilniejsze opady śniegu występują obecnie na południu i wschodzie województwa pomorskiego. Śnieg sypie również w Wielkopolsce. Strefa silnych opadów śniegu przechodzi obecnie na wschodzie łódzkiego/zachodzie Mazowsza. Mocno sypie również na Śląsku. Poniżej aktualny skan radarowy z opadami śniegu (źródło IMGW)

Opady śniegu w Polsce

W kolejnych godzinach strefa opadów śniegu i silnego wiatru nadal przesuwała będzie się w kierunku wschodnim, by w nocy objąć swym zasięgiem Warmię i Mazury, Podlasie, a także pozostałe województwa centralnej i wschodniej Polski. Na drogach panują bardzo złe warunki do jazdy. Śnieg w połączeniu z silnym wiatrem tworzy zawieje i zamiecie śnieżne.

Powyższy zrzut z kamery drogowej (źródło tutaj) pochodzi z miejscowości Kisielice na granicy Pomorza oraz Warmii i Mazur. W części północnej Polski pada sam śnieg. Mokry śnieg i śnieg z deszczem pada za to w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Tutaj również warunki drogowe są bardzo niekorzystne.

W nocy opady śniegu na wchodzie kraju

Tak jak wspominałem w kolejnych godzinach opady śniegu przeniosą się do wschodniej części Polski. Lokalnie, zwłaszcza w regionach północno wschodnich śnieg sypał będzie intensywnie. Szczegóły przemieszczania się strefy opadów śniegu opisaliśmy w prognozie pogody na noc z wtorku na środę. Rano zabielone krajobrazy zobaczą mieszkańcy większości regionów kraju, prócz krańców Polski zachodniej i południowo zachodniej, gdzie śnieg przejść może w opady samego deszczu.

Od czwartku, a zwłaszcza piątku przygotować musimy się na duże spadki temperatur. Mróz nadciągnie do kraju z północnego wschodu i nocami słupki rtęci spadać będą nawet do -20 stopni Celsjusza. Jak widać zima w Polsce rozgościła się w pierwszej połowie stycznia na dobre. Jak się okazuje, zimowe epizody ze śniegiem i silnym mrozem czekają nas do końca stycznia. Szczegóły w poniższej prognozie długoterminowej do końca stycznia 2021.