Pogoda długoterminowa. Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dopada śniegu, możliwe burze

Pogoda. Będzie całodobowy mróz w Polsce. Możliwe spadki temperatury poniżej -15 stopni. Wystąpią kolejne opady śniegu, możliwe burze o charakterze adwekcyjnym. Zwłaszcza w drugiej dekadzie stycznia.

Pogoda. Czeka nas lekka zima w kolejnych dniach

Prognozy numeryczne nie ulegają drastycznym zmianom. Pewne jest, że na przełomie 1 i 2 dekady stycznia w całym kraju zapanuje termiczna zima. Oznacza to, że przez całą dobę przez większość czasu utrzyma się ujemna temperatura. Najwięcej śniegu zalegać będzie w dalszym ciągu poza obszarami górskimi na północy kraju.

Gdzie pokrywa śnieżna jest największa można przeczytać w naszym specjalnym artykule z 8 stycznia 2021, klikając tutaj.

Szczególnie chłodna ma być druga dekada stycznia. Wtedy temperatura może obniżyć się okresami poniżej normy wieloletniej. Prognozowany jest całodobowy mróz. Szczególnie silny w miejscach, gdzie wystąpią rozpogodzenia i słaby wiatr.

Niewykluczone, że wartości średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 8.01.2021 do 18.01.2021 będą niższe niż prognozuje to amerykański model GFS.

Pogoda długoterminowa.  Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dopada śniegu, możliwe burze

Model numeryczny GFS prognozuje dużą niższą temperaturę względem pierwszych dni stycznia 2021. Maksymalnie w ciągu dnia ma być od 0°C do 2°C. Często mają być to niższe wartości. Model GFS słabo radzi sobie prognozami temperatury w półroczu chłodnym, często jest ona zawyżona.

Pogoda długoterminowa.  Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dopada śniegu, możliwe burze

Prognoza średniej wartości ciśnienia na okres od 8.01.2021 do 18.01.2021 zdradza nam, że przez większość czasu południe kraju znajdzie się pod wpływem rozległego klina wyżu znad Atlantyku. Pozostały obszar Polski, a szczególnie dzielnice północne mają być często w zasięgu niżów znad Skandynawii. Zwiększa to szanse na większe opady śniegu w drugiej dekadzie stycznia.

Pogoda długoterminowa.  Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dopada śniegu, możliwe burze

Orientacyjna prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 13 stycznia 2021 dla Polski według niemieckiego modelu ICON. Miejscami śniegu będzie więcej niż ukazuje rycina poniżej.

Pogoda długoterminowa.  Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dopada śniegu, możliwe burze

Pogoda. Szansa na większy mróz i śnieg w Polsce

Prognozy modeli powyżej 5-7 dni traktujmy orientacyjnie. Niektóre sygnalizują silną adwekcje chłodu w okolicach 15-19 stycznia 2021. Wtedy też nocami możliwy będzie dwucyfrowy mróz. Szczególnie na wschodzie i w centrum. Skala i długość ochłodzenia jest na ten moment ciężka do określenia, gdyż do omawianego okresu pozostało ponad tydzień. Pewne jest, że wcześniej około 13-14 dnia miesiąca pojawią się większe opady zimowe na obszarze Polski. Zarówno o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Miejscami nie można wykluczyć burz adwekcyjnych spowodowanych napływem chwiejnej i chłodnej masy powietrza. Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych będzie na północy kraju, ale lokalne burze śnieżne są możliwe w całej Polsce.

W ostatnich dniach doszło do rozpadu wiru polarnego. Ochłodzenie może być związane ze zjawiskiem SSW. Zimne powietrze spływa ze stratosfery do troposfery, co ma związek z osłabieniem i rozpadem wiru polarnego, skutkować może to dużymi anomaliami pogodowymi do końca sezonu zimowego, a nawet na początku wiosny, która rozpocznie się w marcu.

Orientacyjna prognoza temperatury na 15 i 16 stycznia 2021. Prognoza nie jest wiążąca i może ulec zmianie. Na północnym-wschodzie, czyli polskim biegunie zimna temperatura mogłaby obniżyć się poniżej -20 stopni. Zimno może być również w całym pasie Polski wschodniej, centralnej, jak i też na obszarach górskich i podgórskich. Wkrótce przekonamy się, czy prognozy zostaną utrzymane.

Pogoda. Szansa na większy mróz i śnieg w Polsce
Pogoda. Szansa na większy mróz i śnieg w Polsce

Pogoda. Ciepło szybko nie nadejdzie

Pewne jest, że chłodne masy powietrza zagoszczą w drugiej dekadzie stycznia na obszarze Polski. Skutkować to będzie występowaniem ujemnej temperatury przez całą dobę, a po 15 stycznia 2021 wzrasta szansa na większy mróz. Ciężko na ten moment powiedzieć, czy nadejdzie wyraźne ocieplenie w 3 dekadzie stycznia. Rozbieżności w prognozach są bardzo duże, co bardzo dobrze obrazują wiązki modelu GFS.

Pojedyncze realizacje modelu GFS prognozują spadki temperatury poniżej -15 stopni po 15 stycznia 2021. Przy silnej adwekcji arktycznego, bądź kontynentalnego chłodu i bezchmurnym niebie oraz słabym wietrze większy mróz nocami jest możliwy w wielu miejscach Polski, nawet poniżej prognozowanej wartości.

Pogoda. Szansa na większy mróz i śnieg w Polsce

Najnowsze informacje o dwucyfrowym mrozie tutaj.