Mróz uderzy w Polskę. Zrobi się dużo chłodniej. Ile potrwa fala mrozów

Mróz w Polsce już dziś. Jednak jeszcze nie będzie silny

Polska znajduje się w okresie chłodnej, mróźnej pogody. W wielu regionach kraju leży śnieg. Zdarzają się w nowym roku dni z całodobowym mrozem w Polsce. W międzyczasie duże portale informacyjne postraszyły nas „bestią ze wschodu” i mrozem na poziomie -30 stopni Celsjusza. Oczywiście w żaden sposób nie ma to odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mróz do Polski nadszedł. Nadejdzie jeszcze większy, ale o mrozach trzydziestostopniowych nie ma mowy.

Mróz w Polsce

Już dzisiejszy poranek przyniósł duży mróz na krańcach południowych Polski. W górach i na obszarach podgórskich wystąpił mróz dwucyfrowy. Dość chłodno było również w Małopolsce. Jednak jeszcze dziś w dzień nie będziemy mieli do czynienia z dużym mrozem. Szczegóły opisujemy w dziennej prognozie pogody na poniedziałek 11 stycznia. Sprawdźmy jak pod względem mrozu wyglądały będą kolejne dni.

Na powyższych mapach widać, że we wtorek i środę niewiele zmieni się nad Polską jeśli chodzi o temperaturę i mróz. Nadal najchłodniej na południu Polski i w górach. Na pozostałym obszarze Polski mróz w dzień wystąpi tylko lokalnie i nie będzie to mróz siarczysty.

Dwucyfrowy mróz nadciąga do Polski

Już od popołudnia w czwartek sytuacja ta zacznie się zmieniać. Poniższa mapa przedstawia temperaturę nad Europą na dzisiejszy poranek. Widać jak na północnym wschodzie kontynentu zalega bardzo chłodna, arktyczna masa powietrza. Przynosi ona mrozy na poziomie nawet -30 stopni Celsjusza. Od czwartku rozpocznie się adwekcja tego właśnie powietrza na południe i południowy zachód, w tym do naszego kraju.

Mróz w Europie

Czwartkowe popołudnie i noc z czwartku na piątek to już niskie temperatury w Polsce. Największy mróz panował będzie na krańcach wschodnich i północno wschodnich, gdzie arktyczne powietrze dotrze najwcześniej. Na wschodzie kraju w piątek nad ranem mróz sięgać może -15 stopni Celsjusza. Będzie to początek najchłodniejszego jak dotąd okresu tej zimy.

Jeszcze chłodniej zapowiada się piątkowy dzień i noc z piątku na sobotę. W tym okresie modele numeryczne prognozują dla Polski wschodniej mróz przekraczający nawet -20 stopni Celsjusza.

Jak długo siarczysty mróz w Polsce z nami pozostanie?

Tak niskie temperatury potrwać mają przez cały nadchodzący weekend. Szczęśliwie prognozy mówią, że fala silnego mrozu nad Polską nie powinna trwać długo. Mrozy kilkunastostopniowe z początkiem przyszłego tygodnia wycofają się na wschód. W Polsce mróz zbliżający się do dwucyfrowych wartości występował będzie tylko w nocy, lokalnie na południu kraju. W pierwszych dniach przyszłego tygodnia, w okolicach 20 stycznia modele widzą dość duże ocieplenie nasuwające się do Polski z zachodu. To może oznaczać, że do głosu powrócą tak dawno nie widziane u nas niże atlantyckie przynoszące bardziej jesienną aurę. To jednak już odległe prognozy. Na ten moment pewne jest, że przed nami kilka bardzo zimnych dni. Kumulacja silnego mrozu nad Polską wystąpi w przyszły weekend. Następnie mróz powinien powoli ustępować, ale zimne masy mogą dać się we znaki okresami w 3 dekadzie stycznia.

Przypomnijmy, że aktualną temperaturę oraz mróz nad Polską sprawdzać można w tym miejscu.