Pogoda na poniedziałek. Spory mróz i szanse na rozpogodzenia. Śnieg na północy

Pogodę w poniedziałek nad Polską kształtował będzie obszar podwyższonego ciśnienia. Pozwoli to na więcej rozpogodzeń w kraju. Nadal pozostaniemy pod wpływem chłodnych, zimnych mas powietrza. Cieplejsze powietrze polarne napłynie jedynie przejściowo nad północną część kraju.

Polska północna jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Zatoką Botnicką oraz Morzem Północnym, w strefie frontu atmosferycznego. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże znad południowych Niemiec i Ukrainy. Ciśnienie spada.

Dzisiejszą prognozę pogody rozpocznijmy od temperatury, gdyż te będą niskie w wielu regionach. Najchłodniej na południu Polski, gdzie w najcieplejszym momencie dnia mróz będzie sięgał -4 stopni. Rano i po zmierzchu na południu mróz będzie jeszcze większy. W górach nawet dwucyfrowe wartości mrozu. Nieco cieplej w pasie Polski centralnej. Jednak tutaj również w poniedziałek w okolicach zera. Najcieplej na zachodzie i północnym zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci wskażą w poniedziałek w okolicach 2-3 stopni.

We wstępie wpisu wspomniałem, że znajdujemy się pod wpływem wyżu barycznego. Oznaczało to będzie nie tylko niskie temperatury w Polsce. Z każdą godziną nad krajem notowali dziś będziemy mniej opadów. Jeszcze w pierwszej części poniedziałku słabe opady śniegu możliwe są na północy i częściowo w centrum Polski. Później opady śniegu będą zanikać. Opady pojawią się dopiero w pierwszej części nocy, ale to już nie temat na poranną prognozę pogody.

Opady w poniedziałek 11.01

W pierwszej części dnia będzie w Polsce praktycznie bezwietrznie. W godzinach popołudniowych, wraz z nachodzeniem nad kraj strefy frontowej, z zachodu wkroczy również strefa silnego wiatru. Po południu i wieczorem nad morzem wiać może nawet do 70 km/h.