14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Gigantyczna śnieżyca na wschodzie. Mnóstwo śniegu i mróz. Są ofiary śmiertelne

Atak zimy na wschodzie

Potężny atak zimy na wschodzie. Po zeszłotygodniowym uderzeniu mrozu przyszedł czas na potężne burze śnieżne. W skutek śnieżyc w Japonii nie żyje 8 osób.

Była fala mrozów, teraz czas na śnieżyce

Jeszcze w ubiegłym tygodniu przez kraje Dalekiego Wschodu przetoczyła się fala rekordowych mrozów. Tak zimno jak ostatnio w regionie nie było od 50 lat. Przykładowo w Pekinie temperatura spadła do -19 stopni. Z podobnym mrozem zmagać się musieli mieszkańcy Korei i Japonii. Tak silny mróz nie jest w regionie częstym zjawiskiem.

Po silnym mrozie nad Japonię dotarły silne, ekstremalnie intensywne opady śniegu. W kilka dni spadło w Japonii nawet kilkaset centymetrów śniegu. Są w kraju miejsca gdzie pokrywa śnieżna sięga 3 metrów. W mieście Toyama na północy w Japonii centralnej spadło ponad 100 cm śniegu podczas jednej doby. Taki przyrost pokrywy śnieżnej występuje tylko przy ekstremalnie silnych śnieżycach.

Pokrywa śnieżna w Japonii

Najgorsza sytuacja panuje w centralnej części Japonii, gdzie śnieg padał tak intensywnie, że do pomocy ludziom wysłane zostało wojsko. Służby pomagają przede wszystkim w dowożeniu żywności i napoi do uwięzionych kierowców. Ciężki wojskowy sprzęt pomaga również w likwidacji potężnych zasp jakie powstały po intensywnych opadach śniegu.

Dramatyczne opady śniegu. Są ofiary śmiertelne ataku zimy

Tysiące samochodów utknęło w korkach. Chaos komunikacyjny zapanował również na autostradach. Kierowcy utknęli w swoich autach z dala od miast i zabudowań ludzkich. Na zewnątrz prócz obfitych opadów śniegu nadal panują ujemne temperatury. W związku z tym kierowcy dogrzewają się przy odpalonych silnikach. Obfity śnieg zalegający na i pod samochodami często uniemożliwia wystarczającą wentylację aut przez co do kabiny samochodu dostają się opary z wydechu auta. Na skutek zatrucia spalinami i dwutlenkiem węgla w Japonii do wczoraj zmarło 8 kierowców. To tragiczny bilans kończącego się w Japonii ataku zimy.