12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Ekstremalna fala chłodu na wschodzie. Silny mróz blisko Polski przez wiele dni

Silny mróz w Polsce

Wszyscy już wiemy, że we wschodniej połowie kraju w najbliższych dniach zrobi się naprawdę zimno. Mróz sięgał będzie -25 stopni. Lokalnie może być jeszcze chłodniej. Szczegóły tej prognozy oraz mapy pokazujące gdzie mróz w Polsce będzie największy znajdziecie tutaj.

Ekstremalnie silny mróz na wschodzie Europy

Jednak to co w weekend działo się będzie z temperaturą w Polsce wschodniej, to wcale nie jest ekstremum w naszym regionie. Jeszcze zimniej będzie na wschód od nas.

Silny mróz w Europie wschodniej

Powyższa mapa pokazuje anomalię temperatury. Kolor niebieski i fioletowy oznacza temperaturę niższą od normy wieloletniej. Widać, ze na wschodzie kontynentu jest obecnie o prawie -20 stopni chłodniej niż norma wieloletnia. W wielu regionach Rosji, Białorusi, czy na wschodzie Republik Bałtyckich temperatura spada poniżej -30 stopni. Warto zaznaczyć, że fala silnego mrozu rozlała się również na południowy wschód. Bardzo zimno jest i będzie przez kilka dni na Ukrainie i Bałkanach.

Co więcej, arktyczne, zimne powietrze spływa do naszego kraju zaledwie od czwartku. Na wschodzie kontynentu zalega ono już przez wiele dni. Dwucyfrowe mrozy (bliżej -20 niż -10) panują na wschodzie od początku roku. Piszemy tu oczywiście o terenach niedaleko od Polski, bo mróz na dalekim wschodzie jest ekstremalny, o czym pisaliśmy ostatnio wielokrotnie w dziale z pogodą na świecie.

Obecna fala mrozu potrwa do 20 stycznia

Wychłodzone powietrze sięgnie głębi kraju w nadchodzący weekend. Jednak równie szybko jak mróz wdarł się do kraju, zacznie się od nas wycofywać. Arktyczne powietrze z mrozem poniżej -20 stopni szybko wycofa się na wschód do Rosji.

Silny mróz na wschodzie

Już 20 stycznia widać, jak od zachodu do Europy Centralnej i wschodniej napływać zaczynają cieplejsze masy powietrza. Dodatnie temperatury dotrą również do Polski. Najwcześniej mróz odpuści na zachodzie kraju, gdzie na plusie będzie już we wtorek. W środę mróz w Polsce już tylko na krańcach wschodnich. Ujemne temperatury nie odpuszczą za to na wschód i południowy wschód od nas. W pasie od Rosji, przez Ukrainę, Rumunie po Bałkany wciąż będziemy mieli do czynienia z mrozem.

Jednak jak pokazują prognozy długoterminowe dla Polski, mróz wróci do nas jeszcze w styczniu.