Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Jak silny mróz w weekend? Czy będzie -30 stopni mrozu?

Siarczysty mróz

Od kilku dni wiadomo, że weekend przyniesie do kraju potężny mróz. Ze wschodu i północnego wschodu do kraju spływa arktyczne, bardzo zimne powietrze. Przynosi to silny mróz już od nocy z czwartku na piątek.

Aktualna temperatura powietrza w piątek 15 stycznia o świcie w Polsce

Jak widać już dziś rano w Polsce mróz sięgał -9 stopni. Lokalnie z pewnością temperatura spadła poniżej -10 stopni. Jednak piątek jest dopiero wstępem do bardzo silnego ochłodzenia jakie przed nami.

Siarczysty mróz uderzy w weekend

Z każdą godziną do Polski mocniej wdziera się arktyczne powietrze przynosząc spadki temperatur. Już w nocy z piątku na sobotę na wschodzie kraju lokalnie temperatura spadnie poniżej -15 stopni. To już będzie naprawdę siarczysty mróz w Polsce.

Siarczysty mróz w Polsce 16.01

Kolejne godziny weekendy przyniosą dalsze ochłodzenie w kraju. W sobotni dzień ujemne temperatury pojawią się w całej Polsce. Na wschodzie będzie w okolicach -8 stopni, na zachodzie dużo cieplej, lecz też z ujemną temperaturą. Pod wieczór w sobotę termometry znów zaczną szybko pikować w dół. W niedzielę nad ranem mróz osiągnie nawet -20 stopni Celsjusza.

Niskie temperatury i mróz 17 stycznia

Niedziela w dzień będzie bardzo zimna we wschodniej połowie kraju. Na Suwalszczyźnie nie wyklucza się, że mróz na poziomie -18 stopni utrzyma się przez cały dzień. Do -15 w pozostałych regionach Polski wschodniej.

Czy w w Polsce pojawi się mróz -30 stopni?

Zdecydowanie okres najsilniejszego mrozu w nadchodzących dniach przypadnie na drugą część nocy z niedzieli na poniedziałek. Wtedy to niektóre z modeli numerycznych (np. ECMWF HRES) widzą spadki temperatury do nawet -29 stopni Celsjusza.

Czy będzie -30 stopni mrozu

Lokalnie spadki temperatur mogą być jeszcze wyższe, a spadek temperatury przy gruncie do -30 stopni jest niemal pewny. Czy jednak mróz sięgnie -30 również na wysokości 2 metrów? Tutaj wszystko zależy od zachmurzenia. Jeśli noc z niedzieli na poniedziałek nad danym obszarem we wschodniej Polsce będzie bezchmurna, padnie 30 stopni mrozu.

To najsilniejszy mróz w Polsce od 3 lat

Tak silne mrozy w Polsce ostatnio wystąpiły 3 lata temu, kiedy to temperatury również spadły poniżej -20 stopni Celsjusza. Kończąc powoli wpis napiszę dwa słowa o temacie, który ostatnio bardzo mocno dzieli pogodowych hobbystów w sieci. Jedni piszą w sieci, że taki mróz to w Polsce w styczniu coś zupełnie normalnego i nie ma co wzbudzać sensacji. Inni z kolei bronią tezy, że jednak ostatnie zimy nie są tak srogie w Polsce jak jeszcze 5-10-15 lat temu. W związku z tym pojawienie się w kraju mrozu -25 stopni jest wydarzeniem i całkowicie zasługuje na podwyższoną uwagę. A jakie jest Wasze zdanie? Silny mróz, który nadejdzie w weekend to coś normalnego, czy jednak mocna ciekawostka pogodowa w Polsce?