12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Siarczysty mróz nawet do -20 w Polsce. Sprawdź gdzie mróz będzie najsilniejszy

Silny mróz w Polsce

Od kilku dni ostrzegamy przed dość silnym mrozem w Polsce. Okazuje się, że weekend 30-31 stycznia to początek trwającego kilkadziesiąt godzin okresu z siarczystym mrozem w kraju.

Powyższa grafika pochodząca z wxcharts.com to mapa obserwacyjna. Pokazuje ona faktyczną temperaturę jaka wystąpiła w Polsce dzisiejszego poranka. Widać tu, że największy mróz panuje z rana w Polsce południowej i południowo zachodniej. W górach mróz osiągnął dwucyfrowe wartości. Minus 20 było dziś o poranku w Tatrach. Od -6 do -9 na nizinach w centrum i na południu kraju pokazały dziś rano termometry w Polsce. Zrobi się jeszcze chłodniej.

Wczoraj przez Polskę przetoczyły się potężne śnieżyce. Dziś dostajemy się już pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Da nam to bezchmurną aurę, ale i jeszcze większe spadki temperatury. Niedziela upłynie w Polsce pod znakiem mrozu praktycznie w całym kraju. Śnieg padać może już tylko na północy.

Mróz na południu Polski

Temperatura zacznie szybko spadać po zmroku. Szybkiej radiacji ciepła z dolnych partii troposfery sprzyjały będą rozpogodzenia. Już w okolicach godziny 17-18 termometry w wielu regionach Polski południowej pokazywać będą dwucyfrowe wartości mrozu. Największe spadki temperatury prognozowane są dla Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Noc i poniedziałkowy poranek przyniosą siarczysty mróz w wielu miejscach Polski południowej.

Mróz w Polsce

Prognozy modemu ICON-EU wyliczają, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w południowo wschodniej części kraju słupki rtęci wskażą -14, a nawet -16 stopni. W górach i na obszarach podgórskich będzie jeszcze chłodniej. Nie wykluczone jest, że noc przyniesie spadki temperatury nawet poniżej -20 stopni. To już naprawę silny mróz. Byłby to kolejny przypadek w tym roku, gdy mróz przekroczył -20 stopni. Siarczyste mrozy nawet poniżej -25 pojawiły się już w Polsce w okolicach połowy stycznia.

Mróz jeszcze na początku lutego, później ocieplenie

Silny mróz w Polsce

Jeszcze w poniedziałek w dzień na wschodzie Polski mróz będzie silny. W pierwszej części dnia na termometrach w Polsce Wschodniej i w regionach południowych słupki rtęci wskazywały będą do -8 stopni. Noc z poniedziałku na wtorek mroźna będzie już tylko na wschodzie i południu kraju. Na pozostałym obszarze temperatury staną się dodatnie. Będzie to zapowiedź krótkiego ocieplenia. Jednak o tym napiszemy w kolejnych naszych wpisach.

Aktualna temperatura w Polsce