
Pogoda na przełom stycznia i lutego. Sprawdźmy jaki jest prawdopodobny trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.
Dobiega końca styczeń, który przyniósł zarówno duże spadki temperatury, jak i też dwucyfrowe wartości dodatnie. Szczególnie niskie wartości na termometrach zanotowano w drugiej dekadzie stycznia, gdy na północnym-wschodzie temperatura obniżyła się poniżej -26°C. Trzecia dekada miesiąca była cieplejsza, ale ostatnie dni miesiąca ponownie przyniosły niższe wartości na termometrach, a także większe opady zimowe.
Pogoda. Zmienna pogoda w styczniu
Przebieg temperatury w okresie od 1.01.2021 do 30.01.2021 dla Polski względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Początek stycznia był ciepły. Wyraźne obniżenie się temperatury poniżej normy zaobserwowano w drugiej dekadzie miesiąca. Wraz z początkiem ostatniej dekady pierwszego miesiąca roku temperatura wzrosła powyżej normy wieloletniej. Końcówka miesiąca przyniosła ochłodzenie, lecz nie tak głębokie jak w ubiegłych tygodniach. Dane: meteomodel.pl

Jeśli chodzi o anomalię temperatury w styczniu, to miesiąc ten na przeważającym obszarze Polski zapisze się z temperaturę lekko powyżej normy względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Miejscami na północy, północnym-wschodzie, centrum, zachodzie w normie wieloletniej. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. Przedzimie będzie walczyć z zimą
Przyjrzyjmy się teraz prognozie anomalii na okres od 31.01.2021 do 6.02.2021 dla Polski. Widać wyraźnie, że przełom miesięcy w całym kraju przyniesie temperaturę znacznie poniżej normy wieloletniej. Szczególnie zimna będzie noc z 31.01.2021/1.02.2021, o której więcej piszemy tutaj. Ocieplenie zacznie postępować od drugiego dnia lutego. Wtedy też spodziewana jest odwilż, która obejmie przeważający obszar Polski. Jeszcze cieplej zrobi się 3 lutego 2020. Wtedy obszar dodatnich wartości obejmie niemal cały kraj. Prawdopodobnie od 4 dnia miesiąca zacznie postępować z północy i północnego-wschodu ochłodzenie, a ostatnie dni tygodnia przyniosą dwucyfrowy mróz w Polsce. Na ten moment głównie na północnym-wschodzie, wschodzie i centrum, ale obszar ten ze względu na odległy termin może ulec zmianie. Poniższa grafika bardzo dobrze obrazuje, że utrzyma się podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ, co będzie mieć odzwierciedlenie w średniej anomalii temperatury za 7 dni.

W najbliższych 10 dniach utrzyma się przeważnie termiczna zima, chociaż w pierwszych dniach lutego na krótki okres czasu średnia dobowa może oscylować dla wartości typowych dla przedzimia. Dotyczy to zwłaszcza południowej, zachodniej i częściowo centralnej części Polski.

Pogoda. Podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ
Duży podział w pogodzie na cieplejsze południe i chłodniejszy pozostały obszar naszego kraju utrzyma się w pierwszych dniach nowego miesiąca, co obrazuje rycina poniżej ukazująca średnią anomalię na wysokości 2 m.n.p.g względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.

Poniższa grafika obrazuje maksymalne wartości na termometrach w najbliższych 10 dniach według GFS. Na północy, północnym-wschodzie utrzyma się zima termiczna, a na południu, częściowo w centrum i zachodzie przedzimie, a okresami nawet “przedwiośnie”. Niewykluczone, że w zachodniej i południowej części kraju temperatura na początku przyszłego miesiąca wzrośnie do 6°C/10°C. W centrum ma być przeważnie od 2°C do 4°C. Zbliżone wartości również na wschodzie.
Prognozowane maksymalne wartości na termometrach na okres od 31.01.2021 do 9.02.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Miejscami wartości będą o kilka stopni wyższe, niż wynika z prognozy amerykańskiego modelu GFS.

Mowa tu zwłaszcza o okresie od 2.02.2021 do 4.02.2021. Wtedy też miejscami temperatura wzrośnie do dwucyfrowych, dodatnich wartości.
Prognozowana temperatura powietrza 2 lutego 2021 dla Polski.

Prognozowana temperatura powietrza 3 lutego 2021 dla Polski

Prognozowana temperatura powietrza na 4 lutego 2021 dla Polski.

Pogoda. Pozostaniemy przeważnie pod wpływem niżów i stref frontowych
Dalej pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Dlatego na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Zdarzą się opady zimowe, a w cieplejszych masach także deszczu. W pierwszych dniach nowego miesiąca nie można wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź, ale o obszarach zagrożonych będziemy informować w kolejnych wpisach. Nie można wykluczyć w kolejnych tygodniach burz śnieżnych. Szczególnie na północy. Istnieje prawdopodobieństwo silniejszego wiatru. Zwłaszcza halnego na południu, który przyniesie odwilż i podniesie temperaturę powietrza.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych według modelu GFS.

Teraz przyjrzymy się prognozowanym sumom opadów od 31.01.2021 do 9.02.2021 dla Polski. Widać wyraźnie, że częsta wędrówka frontów oraz układów niżowych z zachodu na wschód przyniesie intensywne opady atmosferyczne. W cieplejszych masach będzie to deszcz, a w chłodniejszych śnieg i mieszane. Najwięcej opadów prognozują modele na zachodzie, centrum, południu i wschodzie, a najmniej na północy.
Prognozowana akumulacja opadów na okres od 31.01.2021 do 9.02.2021 dla Polski według ECMWF.

Wyliczane sumy opadowe według GFS dla Polski na okres od 31.01.2021 do 9.02.2021 dla Polski.

Pokrywa śnieżna w pierwszej dekadzie nowego miesiąca najwyższa będzie na wschodzie oraz północnym-wschodzie. Najmniej śniegu ma być na zachodzie i południu.

Pogoda. Silne mrozy możliwe w kolejnych tygodniach
Na sam koniec sprawdźmy wiązki modelu GFS i prognozy anomalii modelu klimatycznego. Widać wyraźnie, że pierwsze dni lutego przyniosą wzrost temperatury powyżej starego okresu referencyjnego 1981-2010. Następnie bliżej przyszłego weekendu prognozowane jest ochłodzenie, które potrwa dłuższy czas. Na północnym-wschodzie i wschodzie, częściowo w centrum możliwy dwucyfrowy mróz. Silne mrozy możliwe są też w drugiej dekadzie lutego.


W kolejnych tygodniach utrzymają się duże kontrasty termiczne między północą a południem Polski. Zdarzą się też silne mrozy w Polsce, a największe będą na obszarach z ujemną anomalią tygodniową.
Prognoza anomalii temperatury w okresie od 28.01.2021 do 4.02.2021 według CFS.

Prognoza anomalii temperatury na okres 4.02.2021 do 11.02.2021 według modelu klimatycznego.

Prognoza modelu klimatycznego na okres od 11.01.2021 do 18.01.2021 wg. CFS.

1 thought on “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawet 10°C. Będą też śnieżyce, mróz poniżej -20°C i burze śnieżne”
Comments are closed.