24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Siarczysty mróz do -20°C. Do kiedy potrwają mrozy w Polsce?

Do kiedy mróz nad Polską

Z każdą godziną mróz w Polsce będzie większy

Już w prognozie pogody na noc z niedzieli na poniedziałek pisaliśmy, że z każdą godziną niedzielnego wieczoru mróz będzie coraz silniejszy. Jeszcze o godzinie 16.30 dwucyfrowy mróz występował tylko w Tatrach. Na pozostałym obszarze kraju temperatura przed zmierzchem również była ujemna, jednak nie był to jeszcze mróz siarczysty.

Mróz po południu w sobotę

Sytuacja zmienia się z każdą godziną po zachodzie słońca. Na skutek radiacji ciepła z dolnych partii troposfery temperatura na wysokości 2 metrów szybko spada. Już pod wieczór w niedzielę na wschodzie kraju słupki rtęci wskazywały będą -10 stopni. Lokalnie, na południowym wschodzie temperatura jeszcze wieczorem spadnie do -12 stopni Celsjusza. Równie mroźno będzie pod wieczór w górach i na pogórzu.

Mróz nad Polską

Noc przyniesie dalsze spadki temperatur w Polsce. Najchłodniejszym momentem nocy będą oczywiście godziny przed świtem. Wtedy to w Polsce południowo wschodniej temperatura spaść może do nawet -20 stopni Celsjusza. Strefa dwucyfrowego mrozu “rozleje się” w drugiej części nocy na duży obszar kraju. Poniżej -10 stopni będzie na południe od pasa Białystok-Łódź-Zielona Góra.

Mróz w Polsce utrzyma się przez cały poniedziałek

Po mroźnym poranku w poniedziałek słupki rtęci powędrują oczywiście do góry. Większa część Polski nadal znajdowała będzie się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie w kraju dużo słońca. Operacja słoneczna doprowadzi w dzień do wzrostu temperatury. Jednak słupki rtęci nie “wyskoczą” w poniedziałek ponad zero w kraju.

Mróz w poniedziałek w Polsce

W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci w Polsce pokażą od -8 stopni na wschodzie, do -2 na zachodzie kraju. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie ocieplenie. Cieplejsze masy powietrza zaczną płynąć do Polski z kierunków zachodnich. Jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie Polski mróz sięgał będzie -8 stopni, jednak na zachodzie temperatura w drugiej części nocy może być dodatnia.

Mróz potrwa w Polsce do wtorku. Nadchodzi odwilż

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników zimy, śniegu i niskich temperatur. Już od wtorku od południowego zachodu do kraju wkroczy odwilż. Ujemne temperatury utrzymają się jedynie na krańcach Polski północnej. Na wschodzie kraju do 2 stopni powyżej zera. W środę na Dolnym Śląsku temperatura wzrosnąć może nawet do 8 stopni powyżej zera.

Podsumowując. Przed nami kilkadziesiąt godzin z bardzo niską temperaturą w Polsce. Siarczysty mróz czeka mieszkańców południowej części Polski już tej nocy. Najchłodniej będzie w poniedziałek nad ranem, kiedy to słupki rtęci wskazywać mogą lokalnie nawet -20 stopni Celsjusza. Poniedziałek z mrozem z całodniowym mrozem w całym kraju. Od wtorku do Polski napływać zaczną cieplejsze masy powietrza. W związku z tym od wtorku czeka nas odwilż w Polsce. Nie potrwa ona długo, bo już w przyszły weekend do Polski znów wróci mróz i ujemne temperatury.