Pogoda. Burza śnieżna w Polsce. „Śnieżny szkwał” zmierza na południe

Pogoda. W sobotę Polska znajduje się pod wpływem niewielkiego układu niżowego o imieniu “DIMITRIOS” zmierzającego z północy na południe. Na wschodzie zaznacza się front ciepły, natomiast znad Bałtyku na południe schodzi front chłodny z większymi opadami śniegu o charakterze konwekcyjnym.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16.01.2021, 12 UTC

Intensywne opady śniegu występują aktualnie w centrum oraz na Warmii i Mazurach, jak i też na Pomorzu. Szczególnie interesująco wygląda struktura liniowa na froncie chłodnym, która wpływa na pogodę w północnej części Polski i przemieszcza się na południe.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, która należy do IMGW-PIB. Obraz radarowy z godziny 11:45.

Dane z detektorów wyładowań atmosferycznych potwierdzają, że pojedyncze pioruny wystąpiły na Warmii, a dokładniej na północny-zachód od miejscowości Pieniężno.

Zdjęcie satelitarne z godziny 11:50 w sobotę wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi na obszarze Polski.

Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów na kolejne godziny dla Polski. Oczekiwana jest dalsza intensyfikacja strefy konwekcyjnej. W czasie przechodzenia jej możliwe są umiarkowane, okresowo obfite opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane silnym wiatrem do 50-60 km/h ze zmiennych kierunków. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i burz tutaj