Pogoda długoterminowa do końca lutego 2021 dla Polski. Silny mróz poniżej -20°C, śnieżyce i burze śnieżne

Jeszcze kilka dni temu modele zgodnie prognozowały falę bardzo silnych mrozów w drugiej dekadzie lutego. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują jednak, że spadków temperatury poniżej -30°C nie powinniśmy się spodziewać. Nie będzie także wieszczonej zimy stulecia. Zdarzą się jednak opady zimowe, a nawet burze śnieżne.

Pogoda. Duża ujemna anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach

W najbliższych 10 dniach średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m n.p.g wyniesie od -4°C do -6°C względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.

anomalia

Pogoda. Całodobowy mróz będzie częsty w Polsce

Najniższa średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 9.02.2021 do 19.02.2021 będzie na północnym-wschodzie, gdzie wyniesie około -12°C. Cieplej ma być w centrum do -7°C, podobnie ma być na południu, chociaż tu nie można wykluczyć krótkotrwałych okresów z dodatnią temperaturą. Najcieplej ma być na zachodzie i nad morzem około -4°C, lecz na północy istnieje ryzyko krótkiej odwilży. Dwucyfrowe mrozy nie będą jednak rzadkością w Polsce, które szczególnie dokuczliwe powinny być nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze.

średnia temperatura

Pogoda. Mrozy poniżej -20 stopni przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze nie będą rzadkością

Spadki temperatury poniżej -10°C zdarzyć mogą się w całym kraju. Dużo jednak zależeć będzie od skali rozpogodzeń, napływu mroźnego powietrza arktycznego, a także słabego wiatru. Najniższych wartości spodziewamy się na wschodzie, północnym-wschodzie. W tej części kraju temperatura może być nawet o 5-7 stopni niższa od prognozowanej przez amerykański model GFS, co sugeruje tęgi mróz poniżej -20°C nocami. Najcieplej ma być nad samym morzem.

minimalne wartości według GFS

Pogoda. Mogą zdarzyć się okresy z dodatnią temperaturą

Teraz spójrzmy na maksymalne wartości w najbliższych 10 dniach. Widać wyraźnie, że skala ochłodzenia nie powinna być tak duża jak jeszcze sugerowały kilka dni temu wiodące modele numeryczne. Prawdopodobne są krótkotrwałe okresy z dodatnią temperaturą. Szczególnie na południu i zachodzie oraz nad samym morzem. Ujemna temperatura utrzyma się przeważnie w centrum, wschodzie i północnym-wschodzie.

Maksymalna temperatura

Pogoda. Zablokowana cyrkulacja zachodnia i napływ ciepłych mas powietrza.

Cyrkulacja zachodnia będzie zablokowana przez całą drugą dekadę lutego. Widać, że na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego królować będzie silny wyż z centrum nad Skandynawią. Opadów w okresie od 10.02.2021 do 20.02.2021 nie powinno być wiele, lecz mają się zdarzać. W przypadku blokady cyrkulacji strefowej, najczęściej docierają do nas w półroczu chłodnym niże znad Morza Śródziemnego. Taki cyklon z systemem frontów atmosferyczny zacznie wpływać na pogodę w środę i czwartek. Głównie na południu, centrum i wschodzie. Śnieżyca ma być jednak mniejsza od tej poniedziałkowej i nie spadnie więcej niż 10-20 cm. W weekend natomiast na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady zimowe o charakterze konwekcyjnym, natomiast na wybrzeżu i nad samym morzem możliwe burze śnieżne, czemu sprzyjać będzie silna adwekcja chłodu z północy nad cieplejsze wody Bałtyku i rozwój śnieżnej konwekcji. Najbardziej wypiętrzone w pionie chmury Cb mogą wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego w najbliższych 10 dniach dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Blokada cyrkulacji strefowej

Pogoda. Modele klimatyczne sygnalizują utrzymanie się niskich temperatur przynajmniej do końca lutego 2021

Następnie przyjrzymy się prognozom modeli klimatycznych na najbliższe tygodnie lutego. Na ogół są one zgodne, że silne ocieplenie nie nadejdzie w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy i zimowe warunki utrzymają się przynajmniej do 28 lutego 2021. Również początek marca nie wygląda optymistycznie, ale jest to kwestia do poruszenia w odrębnym wpisie.

Model CFS prognozuje utrzymanie się dużej, ujemnej anomalii temperatury w okresie od 8.02.2021 do 15.02.2021, co wskazuje na kontynuacje warunków zimowych m.in w naszej części Europy.

CFS 1

Trend nie powinien drastycznie zmienić się w okresie od 15.02.2021 do 22.02.2021. W dalszym ciągu prognozowana jest duża ujemna anomalia temperatury, zatem na silne ocieplenie nie mamy co liczyć na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca.

CFS 2

Również w okresie od 22.02.2021 do 1.03.2021 nie widać na ten moment zmian w prognozach. CFS sygnalizuje dalsze utrzymanie się niskich temperatur. Typowych dla zimy w naszej części Europy.

CFS 3

Pogoda. Zimny miesiąc w skali miesięcznej według amerykańskiego modelu CFS

Jeśli chodzi o prognozowaną anomalię temperatury w skali miesięcznej, to amerykański model klimatu dla Polski nie ma dobrych wieści. Inicjowany warunkami brzegowymi z okresu od 29.01.2021 do 7.02.2021 wskazuje na duże ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej w całym kraju. Najchłodniej w skali miesięcznej ma być na północnym-wschodzie, nawet 5 stopni poniżej normy, natomiast najcieplej na południu.

Luty w skali miesięcznej

Pogoda. ECMWF prezentuje zbliżony trend w pogodzie na kolejne tygodnie

Na sam koniec poddamy analizie prognozy modelu ECMWF. Ukażą one nam prawdopodobne anomalię temperatury w okresie od 8.02.2021 do 28.02.2021. Powyżej 2 tygodni prognoza nie jest wiążąca i może ulec zmianie. Miejmy to na uwadze.

Prognoza anomalii tygodniowej na okres od 8.02.2021 do 14.02.2021 jest zbliżona do tego co pokazał nam amerykański model klimatyczny (CFS). W całym kraju temperatura ma być poniżej normy wieloletniej.

ECMWF 1

W okresie od 15.02.2021 do 21.02.2021 nie widać istotnych zmian w prognozach. Ujemna anomalia temperatury utrzyma się m.in w Polsce. Największe odchylenie od normy wieloletniej ma być na wschodzie, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo silnych spadków temperatury. Przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze nawet poniżej -20°C.

ECMWF 2

Końcówka lutego to dalsza dominacja chłodnych mas powietrza. Zarówno CFS, jak i też ECMWF wskazują na utrzymanie się niskich temperatur. Prawdopodobnie ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej, ale będą się zdarzać opady zimowe, które nie powinny być już tak intensywne jak w ubiegłych tygodniach.

ECMWF 3

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury miesięcznej na luty 2021 według ECMWF. Jest ona niejako zbliżona do tego, co pokazał nam model amerykański CFS. Najniższa temperatura jest prawdopodobna na północnym-wschodzie i północy Polski, a w okolicach normy i nieco powyżej na krańcach południowych. Wkrótce przekonamy się, który model był bliżej prawdy.

Luty 2021 według ECMWF

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur