Pogoda. Powrót zimy do Polski. Antycyklon przyniesie siarczysty mróz i śnieg w lutym 2021

Koniec odwilży w Polsce. Nad częścią Europy trwa rozbudowa antycyklonu, który przyniesie do Polski mróz i powrót zimy. Już w czwartek z każdą godziną dostawaliśmy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. W związku z tym opadów nad Polską było coraz mniej, a strefa opadów śniegu, która po południu dotarła na południowy zachód marginalizowana jest do obszaru południowej części kraju.

Wyż przynosi coraz większy mróz. Temperatury spadną już dzisiejszej nocy

Już podczas ostatniej nocy cała Polska znalazła się pod wpływem chłodnych mas powietrza z północy. Na obszarze całego kraju zapanowały ujemne temperatury. W nocy mróz najsilniejszy był na północnym wschodzie. Słupki rtęci na Podlasiu pokazywały nawet do -15 stopni. To już jest mróz siarczysty.

Mróz w Polsce w nocy

Na poniższej mapie widać, że w piątek dostaniemy się już pod wpływ wyżu z północy kontynentu. Fronty atmosferyczne spychane będą poza południowe granice naszego kraju. Czeka nas więcej rozpogodzeń, ale i jeszcze większe spadki temperatury. Arktyczne powietrze z każdym dniem napierało będzie bardziej na południe, dlatego też mróz w kraju będzie coraz większy.

Noc z piątku na sobotę przyniesie spadki temperatury na wschodzie poniżej -15 stopni. Na krańcach północno wschodnich mróz może być jeszcze większy. Siarczysty mróz pojawi się w nocy z soboty na niedzielę. Na wschodzie kraju będą miejsca, gdzie słupki rtęci pokażą -20 stopni. Niedziela upłynie pod znakiem całodobowego mrozu w Polsce. W niedzielę 6 lutego prognozy widzą całkiem solidne opady śniegu w południowej części Polski. O tym z pewnością będziemy jeszcze informowali.

Opady śniegu w Polsce w weekend

Fala mrozów może potrwać w Polsce bardzo długo

Wiele wskazuje na to, że silny wyż na północy (w kolejnych dniach na wschodzie) Europy zmieni cyrkulację powietrza w naszym regionie na dłużej. W prognozach długoterminowych nie widać, by arktyczne powietrze zostało wypchnięte z naszego kraju na wschód i północ. Prognozy mówią wręcz o jeszcze silniejszym spływie chłodnych mas powietrza do Polski. W kolejny weekend temperatura w wielu regionach Polski spaść może poniżej -20 stopni. To już naprawdę silny mróz. Zima jak widać nie odpuszcza. Zachęcamy do śledzenia naszej prognozy długoterminowej. Tam również analizujemy jakie są szanse na to, że zima w lutym odpuści.