14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 5/6.02. Mróz w Polsce, ale pojawią się opady śniegu

Pogoda na noc 5-6 lutego

Przed nami długi okres zimowej pogody nad Polską. Nadeszły mrozy, a podczas zbliżającego się weekendu w kraju pojawi się również śnieg. Opady śniegu występowały będą już podczas najbliższej nocy z piątku na sobotę.

Autostrada chłodu przynosi mróz w Polsce

Obserwując poniższą mapę synoptyczną Europy (źródło dwd.de) widać doskonale, że Polska znajduje się obecnie pod wpływem silnego antycyklonu GISELA znad północy. Dodatkowo na wschodzie kontynentu rozlokował się głęboki niż. Taki układ ośrodków barycznych sprawia, że do kraju spływa bardzo wychłodzona masa powietrza arktyczna.

Pogoda w nocy nad Polską

Nadchodząca noc z 5 na 6 lutego nie przyniesie większych zmian w przypadku temperatury występującej nad Polską. Nadal najmniejszy mróz panował będzie na południu i południowym zachodzie kraju. Tutaj w nocy słupki rtęci spadną zaledwie do -2, minimalnie -4 stopni Celsjusza. Regiony Polski Centralnej to w nocy mróz -6 stopni. Najchłodniej, do czego już zdążyliśmy się przyzwyczaić, na północnym wschodzie i północy. Regiony Polski północnej to spadki temperatury do -8 stopni. Na Podlasiu, Warmii i Mazurach nawet do -20 stopni w nocy.

meteomodel.pl

Nad Polską w nocy pojawią się opady śniegu

Wnikliwie obserwując mapę baryczną z początku wpisu zaobserwować można, że blisko Polski południowej przebiega strefa ciepłego frontu atmosferycznego. To właśnie za sprawą tego frontu w kraju pojawią się nadchodzącej nocy opady śniegu. Pierwsze opady śniegu wkroczą nad Dolny Śląsk, Śląsk i Opolszczyznę jeszcze pod wieczór. Nie będzie to intensywna śnieżyca, jednak przy ujemnych temperaturach krajobrazy powinny się zabielić.

Opady śniegu w Polsce w nocy

Kolejne godziny nadchodzącej nocy przyniosą rozszerzanie się strefy opadów na większy obszar Polski południowej. W kolejnych godzinach nocy padać zacznie również w Małopolsce i na Podkarpaciu. Tutaj również nie będzie to intensywny opad, jednak przez noc lokalnie przybędzie do 3 cm śniegu. Po ostatniej odwilży i przy obecnym mrozie kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna jest jak najbardziej wskazana. Warto zaznaczyć również o możliwości wystąpienia opadów na północy kraju. Będą to konwekcyjne, bardzo lokalne, ale i intensywne opady śniegu. Chmury te powstawały będą w skutek tzw. efektu jeziora (morza). Wielokrotnie sytuacja taka doprowadzała do bardzo intensywnych opadów przykładowo w Trójmieście, czy Elblągu.

Kończąc prognozę pogody na noc wspomnijmy o wietrze. Słabe porywy wiatru podczas nadchodzącej nocy możliwe praktycznie tylko na zachodzie kraju. W regionach tych wiatr osiągać może do 50 km/h. Pozostałe regiony kraju w nocy z bezwietrzną pogodą.