Od kilkudziesięciu godzin obserwujemy bardzo dynamiczną pogodę na Pomorzu. Przechodzą tam silne śnieżyce konwekcyjne. Lokalnie pojawiły się burze śnieżne. Silne śnieżyce nawiedzają Trójmiasto.
Powyższe zdjęcie to zrzut ekranu z kamery GDKIA (źródło Traxelectronik) na ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku. Widać, że mieszkańcy mają do czynienia z silnym opadem śniegu. Opady śniegu są pochodzenia konwekcyjnego. Nad regionem od rana wypiętrzają się chmury kłębiaste. Rozwój i zanik chmur, a co za tym idzie opadów śniegu następuje w wąskim pasie kilkudziesięciu kilometrów. Chmury niosące śnieżyce konwekcyjne zanikają po około 100 km wędrówki nad lądem.
Obecny (godzina 12:20) skan radarowy obrazujący przechodzenia na Pomorzu silnie rozwiniętych i wydajnych opadowo chmur kłębiastych.
Czym jest efekt jeziora?
Zjawisko, które wczoraj i dziś występuje na Pomorzu nazywane jest „efektem morza”. Zachodzi wtedy, gdy nad rozgrzane wody jeziora (mniejszego morza) spływa bardzo chłodne powietrze. Dochodzi wtedy do silnej konwekcji (piętrzenie się chmur w pionie). Tak rozwinięte chmury konwekcyjne niosą ze sobą silne opady, najczęściej śniegu. Obszar, na którym występuje „efekt jeziora” zostaje często wręcz zasypany śniegiem. Zjawisko to występuje bardzo często w Krainie Wielkich Jezior w USA, gdzie wręcz zasypane zostają miasta leżące w strefie brzegowej zostają dosłownie sparaliżowane wielokrotnymi śnieżycami (Chicago, Milwaukee). Morze Bałtyckie jest na tyle małym zbiornikiem wodnym (w skali globalnej), że zjawiska występujące obecnie na północny kraju spokojnie nazywać możemy „efektem jeziora”.
Wystąpiły burze śnieżne w Polsce
Niektóre z chmur wypiętrzają się tak wysoko, że są w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne. Tak było również wczorajszego popołudnia i w nocy na Pomorzu, gdy padły wyładowania atmosferyczne. Gdy chmura niosąca intensywne generuje wyładowania, to pisać możemy o burzy śnieżnej. Zjawisko burzy śnieżnej jest bardzo rzadkie w Polsce, ale obecnie na północny kraju mamy warunki sprzyjające burzom śnieżnym.
Skan z detekcji wyładowań Blitzortung.org. Stan na godziną 18.55 w czwartek.
4 komentarze do “Burze, lokalne śnieżyce w chłodnej masie powietrza. Efekt jeziora w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.