Pogoda na 5 dni dla Polski. Będzie „śnieżny szkwał”, a nawet burze śnieżne, potem mróz poniżej -20°C

Pogoda. Już w nocy z czwartku na piątek zaznaczył się we wschodniej połowie Polski wpływ powietrza arktycznego znad północnej Rosji. Szczególnie mocno wychłodzona masa powietrza napłynie w weekend. Zanim jednak tak się stanie, czekają nas silne śnieżyce konwekcyjne, a nawet kolejne burze śnieżne. Ocieplenie dopiero na początku 3 dekady stycznia.

Wkraczamy stopniowo w najchłodniejszy okres stycznia. Szczególnie niskie wartości na termometrach wystąpią w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia. Wyraźne ocieplenie prognozowane jest na początek trzeciej dekady stycznia. Spowodowane będzie odbudową cyrkulacji zachodniej i napływem cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 15.01.2021 do 21.01.2021 wraz ze średnią za 6 dni według modelu ICON.

Pogoda. Od piątku coraz chłodniej, wystąpią miejscami intensywne opady śniegu

W piątek zachmurzenie będzie duże i całkowite z niewielkimi przejaśnieniami. W całym kraju występować będą opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Największych opadów spodziewamy się na północy kraju, gdzie znad Bałtyku nad ląd wkraczają komórki konwekcyjne z opadami śniegu i krupy. W górach i na obszarach podgórskich kluczowe okaże się wspomaganie orograficzne, jak i też północny przepływ mas powietrza. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm na północy, a w górach do 5-10 cm. Na pozostałym obszarze nie spadnie więcej niż 1-3 cm. Na drogach i chodnikach może być ślisko.

Najchłodniej na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą -12°C, najcieplej na Pomorzu Zachodnim od 0°C do 1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków północnych.

Prognozowana temperatura powietrza na piątek według niemieckiego modelu ICON. We wschodniej połowie kraju wartości mogą być niższe od wyliczanych przez model niemiecki.

Prognoza zachmurzenia, opadów atmosferycznych dla Polski.

Pogoda. Sobota ze „śnieżnym szkwałem w Polsce, a nawet burzami śnieżnymi

W sobotę z północy na południe schodzić będzie niewielki ośrodek niżowy wraz z frontem okluzji chłodnej. Zaciągnie on dodatkowo na swoich tyłach chłodniejsze powietrze. To właśnie na froncie dojdzie do rozwoju rozległego pasma konwekcyjnego, które przyniesie obfite opady śniegu na północy, centrum, wschodzie, a potem na południu. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 20 cm. Ponadto w czasie opadów zimowych prognozowane są porywy wiatru do 50-60 km/h, co będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Niewykluczone są kolejne burze śnieżne. Zwłaszcza na północy kraju. Na drogach zrobi się niebezpiecznie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.01.2021, 12 UTC

W całym kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite. Jedynie w drugiej części dnia po przejściu strefy frontowej na północy i północnym-wschodzie możliwe są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia spowodowane napływem suchszego powietrza arktycznego z północnego-wschodu. Najniższe wartości pokażą termometry na polskim biegunie zimna, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie poniżej -12°C. Dwucyfrowy mróz w ciągu dnia wystąpi w całej Polsce wschodniej. Najcieplej powinno być nad samym morzem, w okolicach 0°C. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny do 50 km/h – 60 km/h ze zmiennych kierunków powodujący zawieje i zamiecie śnieżne w czasie występowania opadów konwekcyjnych.

Prognoza temperatury powietrza według modelu ICON na sobotę.

Prognoza zachmurzenia i opadów atmosferycznych na sobotę. Strefa intensywnych opadów konwekcyjnych już od pierwszej części dnia będzie przemieszczać się z północy na południe, intensyfikując się z biegiem godzin. Niewykluczone, że poszczególne chmury Cumulonimbus na froncie wypiętrzą się na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Pogoda. Zimna niedziela w Polsce

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum na pograniczu Litwy i Polski. Będziemy w masie arktycznej kontynentalnej napływającej z północnego-wschodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.01.2021, 12 UTC

Najwięcej chmur modele prognozują dla południowej, południowo-wschodniej i częściowo wschodniej Polski. Niewykluczone są przelotne opady śniegu o niewielkim natężeniu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane. Nie zabraknie chwil ze Słońcem, ale z powodu napływu mroźnego powietrza arktyczno kontynentalnego będzie zimno.

Niedziela przyniesie istotne ochłodzenie na obszarze całego kraju. Nigdzie nie wystąpią dodatnie temperatury. Najchłodniej będzie ponownie na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą -18°C. Dwucyfrowy mróz jest prognozowany w całym pasie Polski wschodniej. Niska temperatura prognozowana jest również dla centralnej, południowej oraz północnej i częściowo zachodniej części kraju. Najcieplej ma być nad samym morzem około -6°C. Będzie wiał słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognoza temperatury powietrza na niedzielę, 17 stycznia 2021 dla Polski według niemieckiego modelu numerycznego.

Pogoda. W poniedziałek na zachodzie zrobi się cieplej

W poniedziałek nad zachodnią część Polski nasunie się rozmywający front okluzji ciepłej, tam też wystąpią przelotne opady śniegu. Najwięcej chmur będzie na zachodzie, a na pozostałym obszarze kraju powinno być pogodnie i bez opadów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.01.2020, 12 UTC

Temperatura wyniesie od -18°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do -4 na Ziemi Lubuskiej. Wystąpi wyraźny podział na chłodniejszy wschód oraz cieplejszy zachód Polski.

Prognoza temperatury powietrza na 18 stycznia 2021 dla Polski na drugą część dnia.

Pogoda. We wtorek odwilż wkroczy do kraju

We wtorek najwięcej chmur na zachodzie i w centrum oraz częściowo na południu, tam też przelotnie popadać może śnieg. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie będzie małe. Utrzyma się podział na chłodny wschód i cieplejszy zachód. Najchłodniej ponownie na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie -12°C, najcieplej na zachodzie, gdzie napłynie cieplejsze powietrze i termometry pokażą od 0°C do 2°C.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część dnia we wtorek dla Polski. Szczególnie mroźne powietrze zalegać będzie jeszcze we wschodniej połowie kraju.

Pogoda. Silne ocieplenie na początku 3 dekady stycznia

Na początku trzeciej dekady stycznia ciepłe powietrze obejmie przeważający obszar Polski. Dalej utrzyma się jednak podział na chłodny wschód i cieplejszy zachód. Mróz będzie jednak mniejszy niż we wtorek. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front ciepły niosący ocieplenie, ale także opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a nawet opady marznące, które w zetknięciu z wychłodzonym podłożem przy ujemnej temperaturze mogą spowodować gołoledź.

Prognozowana temperatura powietrza na 20 stycznia 2021 dla Polski według modelu ICON

Pogoda. Silny mróz da się we znaki

Podsumowując, ochłodzenie będzie krótkie, ale dotkliwe. Wyraźne ocieplenie czeka nas w ostatniej dekadzie stycznia. Nocami pod koniec bieżącego tygodnia oraz w nocy z poniedziałku na wtorek wystąpią największe spadki temperatury od ponad 3 lat.

Wiele modeli sugeruje, że największy mróz wystąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie i północnym-wschodzie, gdzie temperatura obniży się poniżej -20°C. Duże spadki temperatury wyliczane są też na południu Polski. Dużo zależeć będzie od skali rozpogodzeń, siły wiatru podczas długich styczniowych nocy.

Prognoza temperatury powietrza według modelu ICON na godziny poranne w poniedziałek. Niewykluczone, że model zbyt mocno zaniża temperaturę dla krańców północno-wschodnich, ale wartości na termometrach poniżej -20 są możliwe w wielu miejscach.

Kolejna mroźna noc wystąpi w nocy z poniedziałku na wtorek. Na krańcach zachodnich powinno znaleźć się już cieplejsze powietrze.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów oraz burz