Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. „Śnieżny szkwał” nadchodzi. Możliwe burze śnieżne, a potem mróz poniżej -20°C w Polsce


Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na weekend. W sobotę z północy na południe będzie „nurkował” niewielki ośrodek niżowy, który przyniesie większe opady śniegu, a nawet burze śnieżne. Dodatkowo zaciągnie do kraju coraz chłodniejszą masę arktyczną, kontynentalną z północnego-wschodu. Największe spadki temperatury są prognozowane pod koniec tygodnia oraz początku przyszłego. Potem spodziewana jest odwilż na przełomie 2 i 3 dekady stycznia.

Interesująco wyglądają prognozy dla północnej, częściowo wschodniej, jak i też środkowej oraz południowej Polski. W obrębie przemieszczającego się z północy na południe niewielkiego ośrodka niżowego dojdzie do rozwoju wydajnej strefy konwekcyjnej. Prognozowane są w obrębie formacji konwekcyjnej silne zawieje śnieżne. Nie można wykluczyć burz śnieżnych.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę według ICON. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, a najcieplej nad samym morzem.

Niewielki niż będzie przemieszczał się wzdłuż wschodnich województw naszego kraju.

Na Morzu Bałtyckim oraz w całym pasie Polski północnej prawdopodobne są intensywne opady o charakterze konwekcyjnym związane z „efektem morza”. Tuż za linią frontu atmosferyczne napłynie zimne powietrze arktyczne, które obejmie zwłaszcza dzielnice wschodnie, centralne i południowe oraz północne. Najmniejszy mróz ma być na zachodzie.

Wydajna opadowo strefa opadów o charakterze konwekcyjnym przemieszczać ma się w sobotę z północy na południe. W czasie przechodzenia opadów wzrosnąć może prędkość wiatru do 50-60 km/h, co utrudniać może warunki na drogach.

Prognoza zachmurzenia, opadów na sobotę. Widoczna aktywna strefa opadów konwekcyjnych, która ma przemieszczać się z północy na południe. Prawdopodobny przyrost pokrywy śnieżnej o 5-15 cm. Największy na obszarach podgórskich i górskich, gdzie kluczowe będzie wspomaganie orograficzne