Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021. Mróz poniżej -20°C, możliwe burze śnieżne, a potem odwilż w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie w kolejnych tygodniach pierwszego miesiąca roku.

Nieuchronnie wkraczamy w coraz chłodniejszy okres synoptyczny. Najchłodniej będzie pod koniec tygodnia. W ciągu dnia panować ma dwucyfrowy mróz, a nocami prawdopodobne są spadki poniżej -20°C. Szczególnie duży mróz jest prognozowany przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze nocami oraz w godzinach porannych. Najniższe wartości spodziewane są we wschodniej, centralnej i południowej części kraju. Najcieplej będzie natomiast na północy i zachodzie Polski. Pierwszy raz od 3 lat temperatura spadnie poniżej -20°C.

Więcej o spodziewanych śnieżycach konwekcyjnych, a nawet burzach śnieżnych prognozowanych na sobotę piszemy tutaj.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 14.01.2021 do 20.01.2021 według modelu ICON wraz ze średnią za omawiany przedział czasowy

Szczególnie silne spadki temperatury są prognozowane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Obszar wystąpienia najniższych temperatur może ulec jeszcze zmianie. Sprawdźmy, więc prognozy modelu europejskiego ECMWF.

Wiele wskazuje, że najbliżej prawdy będzie model ECMWF, uwzględniając czynnik radiacyjny, zaleganie pokrywy śnieżnej i słabszy wiatr oraz adwekcje arktycznego powietrza z północnego-wschodu.

Prognoza na noc z soboty na niedzielę według ECMWF

Prognoza temperatury powietrza na godziny poranne w poniedziałek według ECMWF

Nie ulega wątpliwości, że druga połowa stycznia przyniesie w Polsce najniższą temperaturę. W 3 dekadzie stycznia prognozowane jest stopniowe ocieplenie i odbudowa cyrkulacji zachodniej. Wzrośnie prędkość wiatru, pojawi się więcej opadów. Będą to zarówno opady marznące, jak i też śniegu i deszczu ze śniegiem, a w cieplejszych masach powietrza również deszczu.

Najdłużej niska temperatura utrzyma się na północnym-wschodzie kraju, a na pozostałym Polski znajdą się przeważnie cieplejsze masy powietrza.

Niewykluczone, że na przełomie stycznia i lutego utrzyma się podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Najniższa temperatura jest prognozowana na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie.

Na sam koniec sprawdźmy wiązki modelu GFS do końca stycznia 2021. Widać, że w połowie miesiąca napłynie mroźne powietrze arktyczne kontynentalne. Ocieplenie związane z cyrkulacją atlantycką jest prognozowane na początku trzeciej dekady stycznia. 3 dekada stycznia przyniesie temperaturę w okolicach normy wieloletniej według amerykańskiego modelu. Nie można wykluczyć większych opadów zimowych, a nocami niczym nadzwyczajnym nie będą ujemne wartości na termometrach. Okresami temperatura może obniżyć się poniżej normy wieloletniej i prawdopodobny jest dwucyfrowy mróz. Szczególnie w górach i na północnym-wschodzie.