Pogoda. Bestia ze wschodu uderzy w Polskę lutym 2021. Nadchodzi silny mróz poniżej -20

Bestia ze wschodu nadchodzi. Po kilku dniach odwilży do Polski i większej części Europy wedrze się siarczysty mróz z północnego wschodu. Zobacz kiedy rozpocznie się fala mrozów w Polsce i regionie. Bestia ze wschodu uderzy już w ten weekend. Zima w naszej części Europy rozgości się na dobre w całym przyszłym tygodniu.

Prognozowane minimalne wartości w najbliższych 10 dniach według GFS. Największych spadków temperatury spodziewamy się na północnym-wschodzie, wschodzie oraz częściowo w centrum, a najmniejszych na południu, gdzie najczęściej docierać będą cieplejsze masy z południowego-zachodu.

Minimalna temperatura

Bestia ze wschodu uderzy w weekend. Silny mróz w Polsce

Utrzymujemy prognozy o powrocie zimy. O ataku bestii ze wschodu już w ten weekend pisaliśmy już tutaj. Modele pogodowe są zgodne. Już od piątku do naszego regionu spływać zacznie arktyczne powietrze z kierunków północnych. Adwekcję chłodu widać doskonale na mapach rozkładu temperatury na 850 hPa (źródło tutaj).

Bestia ze wschodu w końcu nadejdzie. Atak zimy i siarczysty mróz

Na powyższej mapie temperatury widać, ze spływ arktycznego powietrza nad Polskę zacznie się już w nocy z czwartku na piątek. Już podczas wspomnianej nocy mróz nad Polską północno wschodnią osiągnie nawet dwucyfrowe wartości. Z każdym dniem mróz osiągał będzie coraz większe wartości. W nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek słupki rtęci zbliżać się mogą do -20 stopni mrozu. Niedziela będzie pierwszym dniem, gdy całodobowy mróz pojawi się w całym kraju, nawet na krańcach południowo zachodnich.

Mróz nad Polską

Kolejne dni przyniosą równie silny mróz. Ponieważ mówimy o okresie synoptycznym odległym już prawie o tydzień, nie chcielibyśmy wnikać w szczegóły. Pewne jest, że bestia ze wschodu przyniesie nam zimowe warunki przez weekend i cały najbliższy tydzień. Oczywiście o konkretnych obszarach i sile mrozu nad Polską informowali będziemy na bieżąco w codziennych prognozach pogody dla Polski.

Siarczysty mróz w Polsce w lutym

Jako ciekawostkę dotyczącą długości trwania fali mrozów pokazujemy powyższą mapę. Jest to prognoza temperatury na poranek w sobotę 13 lutego. Na mapie widać, że prognozowany jest mróz nawet do -23 stopni Celsjusza w Polsce. Jeśli takie prognozy sprawdzą się, oznaczać to może, że luty okaże się bardzo zimowym miesiącem z siarczystym mrozem nad Polską.

Bestia ze wschodu przyniesie zimę w Polsce na dłużej

Podsumowując, po kilku tygodniach, gdy pogodą nad Europą kierował Atlantyk i jego niże, sytuacja nieco zmienia się. W związku z rozbudową silnego wyżu na północy kontynenty obserwowali będziemy coraz większą blokadę cyrkulacji strefowej w regionie. Taka sytuacja w lutym najczęściej oznacza siarczyste mrozy w Polsce i Europie Wschodniej. Podobnie będzie i tym razem. Możemy dziś jasno określić, że zima zawita do Polski przynajmniej na tydzień. Wiele modeli pogodowych wylicza dłuższy okres siarczystych mrozów w naszym regionie.

Średnia wartość ciśnienia atmosferyczne na najbliższe 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widoczna rozbudowa wyżu nad północną częścią Europy, co sprowadzi do kraju duże ochłodzenie.