16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogodowe szaleństwo. Kilka dni wiosny i 12 stopni, a później siarczysty mróz do -20

Pogoda na najbliższe dni

Dziś rozpoczynamy okres dynamicznej pogody i coraz silniejszego ocieplenia nad Polską. Nad krajem zrobi się znacznie cieplej. Na południu kraju możliwe, że zrobi się naprawdę wiosennie, a słupki rtęci wzrosną do nawet 12 stopni Celsjusza. Na północy wciąż w okolicach zera, a niebezpieczeństwo przyniosą opady, które w wielu miejscach będą marznące.

Odwilż w Polsce. Jednak nie wszędzie zrobi się ciepło

Pisaliśmy o tym w porannej prognozie pogody na 2 lutego dla Polski. Z każdą godziną od południa do kraju napływać zacznie cieplejsze powietrze. Już po godzinie 10 rano termometry na południu i południowym zachodzie (prócz Tatr) wskazywać zaczną dodatnie temperatury.

Odwilż w Polsce

Na krańcach południowo zachodnich temperatura we wtorkowy dzień osiągnąć może nawet 4 stopni Celsjusza. Wtorek będzie pierwszym dniem odwilży w kraju. Ciepło w południowej części kraju będzie również w nocy z wtorku na środę. Na południowo zachodnich krańcach Polski nawet w nocy termometry wskazywać mogą 5 stopni powyżej zera. Jeszcze cieplej zrobi się w środę. Na południowym zachodzie i częściowo południu kraju temperatury prawie wiosenne. Lokalnie słupki rtęci przekroczyć mogą nawet 10 kresek powyżej zera.

Silna odwilż w środę 3 lutego

Niebezpieczna pogoda na północny Polski

Jednak nie wszędzie w Polsce zapanują wiosenne temperatury. W części północnej kraju temperatura wahać będzie się w okolicach zera. Za dnia może być minimalnie na plusie, by po zmroku słupki rtęci wskazywały wartości ujemne. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach w Polsce występowały będą opady. Oznacza to nic innego jak opady marznące. Już w nocy z wtorku na środę na drogach i chodnikach w wielu miejscach kraju może zrobić się niebezpiecznie ślisko.

Opady marznące w Polsce

Pod wieczór we wtorek do Polski wkroczy z zachodu strefa opadów. Na południowym zachodzie kraju będzie padał deszcz. Bliżej krańców północnych, w ujemnych temperaturach powinny to być opady śniegu. Pomiędzy tymi strefami w nocy może być niebezpiecznie na drogach. Otóż w pasie Polski, gdzie przez cały dzień temperatura wahać będzie się w okolicach zera, a w nocy słupki rtęci spadną znów kilka kresek poniżej zera pojawi się deszcz marznący. Niewykluczone, że lokalnie spowoduje on spore oblodzenie na drogach i chodnikach. Pas najbardziej narażony na niebezpieczną pogodę rozciąga się od Gorzowa Wielkopolskiego po Warszawę.

Odwilż do czwartku, później siarczysty mróz

Okres niebezpiecznej pogody i sporego kontrastu termicznego potrwa do czwartku. W ten dzień jeszcze w południowej części kraju temperatury będą dodatnie, a na północy panował będzie mróz. Z każdą godziną mijającego dnia z północy spływać do kraju zaczną znacznie chłodniejsze masy powietrza. W związku z tym temperatura w Polsce szybko zacznie spadać.

Już podczas nocy z czwartku na piątek w kraju pojawi się dwucyfrowy mróz. Termometry na północnym wschodzie będą wskazywać poniżej -10 stopni Celsjusza. Kolejne dni będą przyniosą jeszcze większy mróz. W weekend spodziewamy się lokalnie mrozu poniżej -20 stopni. O tym jednak pisaliśmy w tym wpisie, do którego serdecznie zapraszam. Opisane tam zostało gdzie mróz uderzy z największą siłą.

Podsumowując, przed nami pogodowe szaleństwo w Polsce. Od dziś postępuje odwilż. Kulminacja ocieplenia w środę, gdy na południowym zachodzie będzie powyżej 10 stopni. Uważać należy na opady marznące w centralnej i północnej Polsce. Od czwartku powrót mrozów, które w weekend mogą być znów siarczyste, nawet do -20 stopni.

Aktualna temperatura w Polsce