25 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Kolejne uderzenie siarczystych mrozów. Niebawem znów będzie minus 20 stopni

Powrót siarczystych mrozów

Ostatnie noc przyniosła siarczyste mrozy w Polsce. W wielu regionach temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. Gdzie dokładnie mróz był największy opisywaliśmy w porannym podsumowaniu mrozów w kraju. Do kraju nadciąga krótkotrwała, lecz dynamiczna odwilż. Za dnia będzie do 12 stopni ciepła, a nocami możliwe będą opady deszczu marznącego i gołoledź na drogach. W tym wpisie skupiamy się jednak na powrocie siarczystego chłodu do kraju. Wiemy, kiedy mróz znów uderzy w Polsce.

Odwilż potrwa kilka dni. Powrót siarczystych mrozów jeszcze w tym tygodniu

Począwszy od wtorku do kraju napłynie cieplejsze powietrze z kierunków południowych i zachodnich. Na Dolnym Śląsku i Śląsku temperatura w środę wzrosnąć może nawet powyżej 10 stopni.

Odwilż w Polsce

Nocami temperatura będzie spadać w okolice zera. W połączeniu z opadami atmosferycznymi, które prognozowane są dla Polski na najbliższe dni czeka nas dynamiczna, niebezpieczna pogoda. Bardzo ślisko może zrobić się w najbliższych dniach na drogach Polski północnej i centralnej. Jednak w tym wpisie zajmujemy się powrotem mrozów do kraju. Adwekcja chłodnego powietrza do Polski zacznie się już w czwartek. Wtedy to z północny do kraju zacznie spływać arktyczna, chłodna masa powietrza. Już w czwartek 4 lutego temperatury na północy kraju spadną poniżej zera.

Powrót mrozu do Polski 4 lutego

Czwartkowe popołudnie przyniesie bardzo duży kontrast termiczny w kraju. W czasie, gdy na południu słupki rtęci wskazywać mogą nawet 5 stopni powyżej zera, na północnym wschodzie mróz może sięgać nawet -8 stopni. Z każdą godziną chłodne powietrze obejmowało będzie coraz większy obszar kraju.

Siarczysty mróz w piątek

W piątek nad ranem w wielu miejscach Polski wschodniej, północnej i północno wschodniej termometry znów wskażą nawet -15 stopni. Wyliczenia modelu ICON (źródło tutaj) pokazują mróz na poziomie -12 stopni, ale doświadczenia choćby z dzisiejszej nocy pokazują, że temperatura lokalnie zawsze będzie kilka stopni niższa od prognozowanej.

Siarczysty mróz uderzy w weekend

Piątek będzie pierwszym dniem, gdy temperatury spadać będą w Polsce poniżej -10 stopni Celsjusza. W kolejnych godzinach nadchodzącego weekendu mróz w Polsce może osiągać ponownie nawet -20 stopni Celsjusza.

Silny mrów z sobotni poranek

Sobota przyniesie już mróz na obszarze całego kraju. W wielu regionach, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie mróz w weekend będzie siarczysty. Jeszcze dziś po południu przygotujemy prognozę na najbliższe 5 dni dla Polski. Tam również o mrozie pisali będziemy sporo. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najnowszą prognozą pogody na 16 dni dla Polski. Zima wcale nie zamierza odpuszczać. Pomimo nadchodzącej na kilka dni odwilży.

Sprawdź aktualną temperaturę w Polsce