24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silny mróz do -24 nad Polską. Sprawdź gdzie jest najzimniej

Silny mróz w Polsce

Już podczas wczorajszych prognoz pogody na stronie ostrzegaliśmy przed silnym mrozem, który pojawić się miał w kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prognozy sprawdziły się w stu procentach. Siarczysty mróz pojawił się w Polsce.

Mróz w Polsce

Najsilniejszy mróz pojawił się w nocy na obszarach Polski południowo wschodniej. Tak jak pisaliśmy w wieczornej prognozie pogody. Najzimniej było na Lubelszczyźnie, gdzie słupki rtęci spadły w wielu miejscach poniżej -15 stopni (były miejsca ze znacznie większym mrozem, o czym za chwilę). Bardzo zimno było również na Dolnym Śląsku, gdzie temperatura spadła lokalnie również do nawet -17 stopni. Powyższa mapa, to obserwacje faktycznej temperatury, jaka występowała dziś przed świtem w Polsce.

Ponad 20 stopni mrozu na południowym wschodzie Polski

Silny mróz w Polsce

Według danych pomiarowych ze stacji meteorologicznych najchłodniejszym miejscem dzisiejszej nocy był Lublin oraz Zamość. Termometry wskazały tam -20 stopni Celsjusza. Siarczysty mróz równie w Kielcach, czy Kozienicach, gdzie słupki rtęci wskazywały 19 kresek poniżej zera. Mróz na południowym wschodzie był wiadomy już od kilku dni. Zaskakujące są jednak pomiary temperatury w Łodzi, czy Jeleniej Górze. W tych regionach kraju mróz był również bardzo duży. Jelenia Góra to -17 stopni, w Łodzi natomiast było 15 kresek na minusie. Powyższe dane pochodzą z oficjalnych, profesjonalnych stacji pogodowych. Poniżej mapa z serwisu Meteomap, gdzie agregowane są dane również ze zgłoszonych stacji amatorskich. Tutaj sytuacja z mrozem wygląda jeszcze ciekawiej.

Siarczysty mróz w Polsce

Największy mróz w Polsce w nocy z 31 stycznia na 1 lutego panował w miejscowości Cieszanów, na Podkarpaciu. Amatorska stacja pogodowa wskazała tam nad ranem -24.7 stopni Celsjusza. Minus 21 odnotowała stacja na Ziemi Świętokrzyskiej. Spadki temperatury poniżej -22 odnotowano również na Podhalu.

Pamiętajmy, że spadki temperatury przy bezchmurnym niebie i bezwietrznej pogodzie zależą bardzo od ukształtowania terenu. Spadki temperatury w wąwozach i w mrozowiskach są większe niż na przykład miejskich osiedlach. Stąd wartości mrozu mogą być bardzo lokalne i na niewielkim obszarze temperatura może być różna o nawet kilka stopni. Nie wykluczone jest, że spadki temperatur podczas dzisiejszej doby będą jeszcze większe. Temperatura spada najmocniej w okolicach 6 nad ranem, a pisząc ten wpis nie posiadaliśmy jeszcze tych danych.

EDIT: 10:20

Dysponujemy już najnowszymi danymi za ubiegłą noc dla Polski

Najniższa temperatura godzinowa 31 stycznia/1lutego 2021. Dane: IMGW-PIB, autor mapy J. Lewandowski

Aktualna temperatura w Polsce