12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 3 lutego 2021. Groźna gołoledź. Śnieżyca i dużo opadów w środę

Pogoda na środę 3 lutego 2021

Polska znajduje się pod wpływem aktywnego ośrodka niżowego, Na pogodę w kraju wpływa system frontów atmosferycznych, który przyniesie dziś groźną pogodę. Nad Polską 3 lutego wystąpią opady marznące. Możliwa jest gołoledź, a nawet oblodzenie.

Niebezpieczne opady w środę 3 lutego nad Polską

Jak wspomniałem we wstępie, dzisiejszy dzień przyniesie w Polsce mnóstwo opadów atmosferycznych. Będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem, deszcz marznący, aż po intensywne opady śniegu. W związku z tym apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w przeciągu najbliższej doby.

Opady nad Polską

Już od rana nad Polską obserwujemy sporo opadów. Na wschodzie są to opady słabej mżawki (na północnym wschodzie delikatnie prószy śnieg). Chodniki i osiedlowe uliczki na wschodzie kraju mogą być z rana śliskie. Zwłaszcza te z kostki brukowej. Prosimy o ostrożność pieszych i kierowców.

Jeszcze gorsza sytuacja panuje od rana na północnym zachodzie Polski. Od zachodu wkroczyła tam strefa opadów mieszanych. Nad samym morzem pada śnieg. Lokalnie dość intensywnie. W pasie od Gorzowa Wielkopolskiego po Poznań mamy obecnie strefę opadów deszczu marznącego. Na drogach regionu może być bardzo niebezpiecznie i ślisko. Niestety opady marznące występować będą dziś przez cały dzień. Najbardziej zagrożone są regiony w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Kujawy, Mazowsze po Podlasie. Związane jest to z dużym kontrastem termicznym nad Polską (napiszemy o tym w kolejnym akapicie).

Opady mieszane w Polsce

Po południu sytuacja z opadami stanie się jeszcze bardziej dynamiczna. Na północy kraju sypał będzie śnieg. Śnieżyca przynieść może przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilka centymetrów. Dalej, na południe w wyżej wymienionym pasie od Gorzowa po Białystok możliwe są groźne opady marznące. Lokalnie gołoledź i oblodzenie mogą być naprawdę silne. Od południowego zachodu do kraju wkroczy strefa intensywnych opadów. Wnioskując, że przemieszczała będzie się ona w ciepłych masach powietrza, przyniesie ona opady deszczu.

Wysoki kontrast termiczny. Duża różnica temperatury w Polsce

Niewątpliwie, dzisiejszy dzień będzie bardzo dynamicznym jeśli chodzi o pogodę w kraju. Oprócz frontu atmosferycznego i aktywnego niżu przyczynia się do tego dość duży kontrast termiczny w Polsce. Godnym uwagi jest fakt, że w czasie, gdy na północy kraju temperatury będą ujemne, na krańcach południowych temperatury mogą sięgać 8-9 stopni powyżej zera.

Temperatura w środę nad Polską

Dokładne wartości temperatury widać na powyższej mapie modelu GFS (źródło wxcharts.com). Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na południowym wschodzie kraju, gdzie lokalnie słupki rtęci sięgnąć mogą 10 kresek.

W związku z przechodzeniem nad Polską aktywnych frontów atmosferycznych, w Polsce pojawi się silniejszy wiatr. Co ciekawe, na północy kraju wiatr wieje z kierunków północnych i północno wschodnich. W części południowej Polski wieje z południowego zachodu. Wiatr będzie przybierał na sile i wieczorem w środę w Polsce zachodniej wiać będzie już nawet 80 km/h. Strefa silniejszych porywów wiatru przemieszczać będzie się na wschód.

Podsumowując, czeka nas trudna doba w pogodzie. Załamanie pogody, które dziś nadeszło do Polski przeniesie przede wszystkim groźne opady. Na północny kraju intensywnie padał będzie śnieg. Ponieważ im dalej na południe, tym będzie cieplej to najgroźniejsza pogoda panowała będzie dziś na granicy dwóch mas powietrza. W pasie od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Kujawy, Mazowsze po Podlasie wystąpią dziś opady marznące. Pewne jest, że warunki na drogach tych regionów będą dziś niekorzystne.

Aktualne położenie opadów w Polsce