Pogoda długoterminowa dla Polski. Trzaskający mróz poniżej -25°C i silne śnieżyce oraz opady marznące

Pogoda długoterminowa dla Polski. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych na kolejne tygodnie lutego. Prognoza oparta będzie danymi z modeli CFS, ECMWF oraz GFS i ICON.

Pogoda. Silny mróz w kolejnych tygodniach

Od kilku tygodni informujemy na łamach portalu, że luty 2021 przyniesie wyjątkowo długie okresy chłodu, a także silne śnieżyce w naszej części Europy. W kolejnych dniach utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Największych spadków temperatury spodziewamy się na północnym-wschodzie i wschodzie, ale tęgi mróz może dać się we znaki okresami w całej Polsce.

Prognoza anomalii temperatury od 6.02.2021 do 12.02.2021 wraz ze średnią za omawiany okres. Źródło; meteomodel.pl

ICON

Prognoza anomalii miesięcznej według modelu ICON za okres od 1.02.2021 do 12.02.2021. Źródło: meteomodel.pl

ICON 2

Pogoda. Zimny luty według amerykańskiego modelu klimatycznego

Teraz przyjrzymy się prognozie modelu klimatycznego CFS na cały luty 2021. Dostrzec można, że w niemal całym kraju prognozowana jest ujemna anomalia temperatury. Najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy południowej części Polski, gdzie mogą zdarzyć się częściej okresy z wyższymi temperaturami. Najchłodniej w tym czasie powinno być na północnym-wschodzie, gdzie ujemne odchylenie temperatury jest największe. Nie będzie to z pewnością tak ciepły miesiąc jak styczeń 2021.

CFS luty 2021

Następnie sprawdzimy tygodniowe prognozy anomalii temperatury dla naszej części Europy według europejskiego modelu ECMWF.

Widać wyraźnie, że do całej Polski dotrze strumień mocno wychłodzonej masy powietrza o cechach arktycznych. Oznaczać będzie to sprzyjające warunki do silnych spadków temperatury nawet poniżej -25°C. Szczególnie zimna może być właśnie druga dekada lutego, gdy mogą wystąpić największe mrozy.

Prognozowana anomalia tygodniowa na okres od 8.02.2021 do 15.02.2021.

ECMWF 1

W okresie od 15.02.2021 do 21.02.2021 temperatura na przeważającym obszarze Polski powinna być poniżej normy wieloletniej, dlatego nie można wykluczyć większych mrozów.

ECMWF 2

Chłodne okresy w pogodzie mogą zdarzyć się na przełomie lutego i marca. W kolejnych dniach, a bardziej tygodniach przekonamy się, czy silne mrozy utrzymają się pod koniec drugiego miesiąca roku i jaka będzie ich dokładna skala.

ECMWF 3

Pogoda. Szansa na silną blokadę antycyklonalną

Modele numeryczne sygnalizują, że w najbliższych 10 dniach nad Europejskim Obszarem Synoptycznym może rozbudować się silna blokada wyżowa. Centra wyżu mogą znaleźć się m.in nad Skandynawią, państwami bałtyckimi, ale także Polską. Rozległy wyż zablokuje wędrówkę atlantyckich niżów na wschód, skutkując w Polsce silnymi mrozami.

WYŻ BLOKADA

Pogoda. Przeważnie napływ mroźnego powietrza ze wschodu, północnego-wschodu

Dominować ma przeważnie napływ ze wschodu, północnego-wschodu powietrza arktycznego o cechach kontynentalnych. Szczególnie dużych spadków temperatury spodziewamy się pomiędzy 8 a 16 dniem miesiąca, a apogeum mrozów może przypaść na drugą połowę przyszłego tygodnia.

WIATR

Pogoda. Znaczne spadki temperatury poniżej -20 stopni

Jeśli chodzi o minimalne wartości na termometrach, to spadki poniżej -20°C są przesądzone. Sugerują to już wszystkie wiodące modele numeryczne na kilka najbliższych dni. Niewykluczone, że w wielu miejscach będą to wartości o kilka stopni niższe od przedstawionych przez GFS.

niska temperatura

Dodatnie temperatury w najbliższych 10 dniach są prawdopodobne tylko na krańcach południowo-zachodnich i południowo-wschodnich. Na pozostałym obszarze Polski utrzyma się przeważnie całodobowy mróz.

Dodatnia temperatura w Polsce

Pogoda. Intensywne opady śniegu w najbliższych dniach, a także deszcz marznący i lodowy

Na sam koniec sprawdźmy prognozowaną grubość pokrywy śnieżnej na kolejne dni. Prognozowany są w kolejnych dniach obfite opady zimowe. Szczególnie intensywne na południu, południowym-wschodzie i wschodzie oraz w centrum. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej do 20-40 cm. Na krańcach południowo-wschodnich i południowych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek możliwe są opady marznące i deszczu lodowego powodujące gołoledź. Możliwe są w wielu miejscach przerwy w dostawach prądu, opóźnienia na kolei, utrudnienia w ruchu drogowym.

Wariant modelu GFS na okres od 6.02.2021 do 11.02.2021 dla Polski.

GFS

Wariant modelu ICON dla okres od 6.02.2021 do 11.02.2021 dla Polski,

ICON ŚNIEG

Prognoza europejskiego modelu ECMWF obrazująca grubość pokrywy śnieżnej w okresie od 6.02.2021 do 11.02.2021 dla Polski.

ECMWF

Źródło map: meteomodel.pl, ECMWF, climatereanalyzer.org, NOA, meteologix.com