12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 6/7 lutego 2021 dla Polski. Tęgi mróz poniżej -20°C, śnieżyca wędrująca z południa

W nocy z soboty na niedzielę przeważający obszar Polski będzie pod wpływem wyżu barycznego z centrami nad Skandynawią oraz północno-wschodnią częścią naszego kraju. Napływać ma z północy i północnego-wschodu mroźna masa arktyczna. Jedynie na krańcach południowych zaznaczy się cieplejsza polarnomorska. Z południa na północ będzie przemieszczał się front ciepły związany z niżem znad Europy Zachodniej. Ciśnienie atmosferyczne zacznie powoli spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.02.2021, 00 UTC

synoptyczna

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8.02.2021, 00 UTC dla miasta Warszawa ukazująca, jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 7 lutego 2021, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Duże i całkowite prognozowane jest na południu. Początkowo możliwe są zanikające opady śniegu na północy związane z “efektem morza”. W pierwszej części nocy opady śniegu głównie w Sudetach oraz Tatrach i Podhalu oraz w Beskidzie Śląskim. Jednak w drugiej części nocy na południu kraju intensyfikować mają się opady wielkoskalowe. Szczególnie intensywne prognozowane są na godziny poranne w niedzielę w pasie od woj. dolnośląskiego po woj. podkarpackie wędrujące z biegiem godzin na północ, północny-wschód. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 1-5 cm, a na południowym-zachodzie do 8 cm.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenie opadów dla Polski na noc z soboty na niedzielę. We wschodniej części kraju opady atmosferyczne są mało prawdopodobne.

Śnieg
Zachmurzenie
Zachmurzenie 2

Najchłodniej podczas nadchodzącej będzie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą od -23°C do -19°C na wysokości 2 metrów n.p.g. W centrum od -16°C do -10°C. Na wschodzie od -16°C do -12°C. Na zachodzie od -13°C do -10°C. Na południu od -10°C do -6°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w niedzielę nad ranem według niemieckiego modelu numerycznego ICON.

minimalna temperatura

Wiatr w nocy umiarkowany, okresowo silny ze wschodu. Szczególnie dokuczliwy na południu, wschodzie, centrum i zachodzie do 30-60 km/h. Najsłabszy będzie na północy i północnym-wschodzie, gdzie momentami może zapanować “cisza” skutkująca silnym wypromieniowaniem ciepła przy bezchmurnym niebie i adwekcji mroźnego powietrza arktycznego.

Prognozowany kierunek i prędkość wiatru na godziny poranne w niedzielę.

wiatr nad ranem

Źródło map: DWD.DE, wetter3.de, meteologix.com, meteomodel.pl, ventusky.com

Aktualna temperatura

Położenie opadów