Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Bestia z południa uderzy w Polskę. Silna śnieżyca przyniesie do 40 cm śniegu

Mróz i śnieżyca nad Polską


Wiemy już, że luty przyniesie siarczysty mróz w Polsce. Jednak wszystkich ciekawi, czy zima prócz niskich temperatur przyniesie również śnieg. Otóż już za kilkadziesiąt godzin do kraju wkroczy silna śnieżyca z południa. Przybędzie nawet do 40 cm śniegu.

Bestia z południa przyniesie śnieżycę w Polsce już w niedzielę

Pierwszy dzień weekendu zapowiada się spokojnie jeśli chodzi o opady w Polsce. Na krańcach południowych możliwe są słabe opady. Przelotny śnieg popadać może również na północy, w rejonie Zatoki Gdańskiej. Więcej o pogodzie na dziś pisaliśmy o poranku w prognozie pogody na sobotę 6 lutego.

Silna śnieżyca od niedzieli w Polsce

Już w niedzielę o poranki do Polski wkroczy strefa silnych, intensywnych opadów śniegu. W pierwszej fazie opadu, na krańcach południowych kraju zamiast śniegu padać może deszcz marznący. Jednak opad taki, jeśli wystąpi szybko zastąpiony zostanie śniegiem. Silna śnieżyca z każdą godziną postępowała będzie na północ obejmując kolejne obszary Polski. Już w południe w niedzielę 7 lutego strefa intensywnych opadów śniegu rozciągała będzie się w pasie od Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny po Wielkopolskę i lubuskie.

Intensywne opady śniegu niedziela 07 lutego

Śnieg sypał będzie bardzo intensywnie. Pokrywa śnieżna tak skutecznie zredukowana przez zeszłotygodniową odwilż szybko zacznie rosnąć. Warto dodać, że we wtorek na wschodzie kraju leżeć ma miejscami nawet 40 cm świeżego śniegu. O tym jednak w dalszej części wpisu. W niedzielę po południu najmocniej śnieg sypać będzie we wschodniej części kraju. Śnieżyca nad Polską trwała będzie również w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Śnieżyca nad Polską

Jednak wspomniana noc nie przyniesie końca opadów śniegu. Nacierający z południa niż przyniesie silne opady śniegu również w poniedziałek. Niż pochodzenia śródziemnomorskiego niósł będzie bardzo dużo wilgoci. W związku z tym opady z nim związane będą bardzo intensywne. Poniedziałek przed południem przyniesie najsilniejsze opady w południowej i centralnej części kraju. Na krańcach południowo-wschodnich i południowych możliwy marznący deszcz i deszcz lodowy.

Śnieżyca w poniedziałek

Bardzo intensywne opady śniegu trwać mają nad Polską jeszcze przez cały poniedziałek 8 lutego. Pod wieczór strefa opadów odsuwać zacznie się na północ i północy wschód. Przestanie padać na południu Polski, jednak w regionach północnych śnieżyca trwać może nawet do wtorku rano.

Polska zasypana śniegiem. Śnieżyca przyniesie 40 cm białego puchu

Ubiegły tydzień przyniósł odwilż w większości regionów Polski. Pookrywa śnieżna na południu i w centrum kraju praktycznie zniknęła. Tym bardziej ciekawie wygląda prognoza pokrywy śnieżnej na wtorkowy poranek nad Polską wg. modelu GFS.

Silna śnieżyca przyniesie 40 cm śniegu

Okazuje się, że we wtorek rano w Polsce wschodniej zalegać może nawet 45 centymetrów śniegu. Biorąc pod uwagę zerową pokrywę śnieżną jeszcze w sobotni dzień nadchodząca z południa śnieżyca zapowiada się naprawdę groźnie i dynamicznie. Przypominamy, że na naszej stronie pokazujemy aktualne skany radarowe, więc możecie obserwować bieżące opady nad Polską.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk