Pogoda na 5 dni. Tęgi mróz poniżej -20°C, śnieżyce konwekcyjne, a nawet burze śnieżne

W najbliższych 5 dniach Polska znajdzie się przeważnie pod wpływem silnego wyżu barycznego z centrum migrującym znad Skandynawii do naszej części Europy. Z kierunków północnych docierać będzie na ogół zimne powietrze arktyczne. Istnieje ryzyko wystąpienia burz śnieżnych, nocami spodziewane są też silne spadki temperatury.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w najbliższych 5 dniach nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi. Cyrkulacja strefowa będzie zablokowana, dlatego nie dotrze bardzo ciepła masa powietrza.

Ciśnienie na 5 dni

Pogoda. Czwartek z opadami zimowymi

W czwartek na przeważającym obszarze Polski występować będą opady śniegu o zmiennym natężeniu. Najsilniejsze na północy kraju, gdzie z północy na południe przemieszczać mają się opady zimowe związane z chmurami Cumulonimbus. Szacunkowy przyrost pokrywy śnieżnej na Wybrzeżu do 20 cm. Istnieje niskie ryzyko burz śnieżnych. Na południowym-wschodzie i wschodzie występują opady wielkoskalowe. Temperatura wyniesie od -12°C na Podlasiu do -10°C w centrum. Cieplej nad morzem do -2°C. Chłodniej jedynie wysoko w górach. Wiatr ma być umiarkowany z północy do 40-60 km/h miejscami, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura na czwartek dla Polski.

Temperatura czwartek

Prognozowane zachmurzenie, obszar i natężenie opadów w czwartek dla Polski.

Opady czwartek
Opady we czwartek

Pogoda. W piątek kontynuacja zimowej aury i mróz

W piątek w wielu miejscach pogodnie, chociaż na wschodzie zaznaczą się opady atmosferyczne związane z niżem śródziemnomorskim. Na północy oraz miejscami na zachodzie i lokalnie na południu możliwe punktowe opady śniegu o charakterze konwekcyjnym, które skutkować będą punktowym przyrostem pokrywy śnieżnej do 2-12 cm. Temperatura wyniesie od -15°C we wschodniej połowie kraju do -2°C nad polskim morzem. Wiatr ma być słaby i umiarkowany do 40-60 km/h. Głównie we wschodniej połowie kraju z kierunków północnych.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski.

Temperatura w piątek, ikon

Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów atmosferycznych dla Polski.

SWISS-HD
SWISS-HD 2
SWISS-HD 3

Pogoda. Sobota z opadami zimowymi w całym kraju

W sobotę zachmurzenie na ogół duże i całkowite, miejscami niewykluczone są większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Prognozowane są w wielu regionach opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Istnieje niskie ryzyko burz śnieżnych. Największe opady zimowe są prognozowane w centrum oraz na południu i północy. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski.

Temperatura w sobotę

Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów o charakterze konwekcyjnym.

Sobota opady
Sobota opady zimowe
Sobota opady 3

Pogoda. W niedzielę kontynuacja zimowej aury, lecz zrobi się cieplej

W niedzielę zachmurzenie na ogół duże i całkowite. Głównie na północy oraz miejscami w centrum prawdopodobne są przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Mróz będzie mniejszy niż w sobotę. Temperatura wyniesie od 0°C do 1°C na północy i północnym-wschodzie. Najchłodniej będzie w południowej części kraju od -12°C do -6°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północnego-zachodu

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski.

Niedziela temperatura

Pogoda. W poniedziałek mróz w wielu miejscach, największe opady śniegu na południu

W poniedziałek pogodnie w wielu regionach Polski. Przelotne opady zimowe zdarzyć mogą się głównie na południu kraju z możliwym przyrostem pokrywy śnieżnej do 5-10 cm. Niewielki śnieg może wystąpić też na Pomorzu i Wybrzeżu. Najchłodniej będzie na wschodzie od -10°C przez -8°C w centrum, natomiast najcieplej Nizinie Szczecińskiej do 1°C. Powieje z kierunków północnych słaby wiatr.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według modelu ICON.

Temperatura poniedziałek

Pogoda. Wystąpią spadki temperatury poniżej -20°C

Nocami spadki temperatury poniżej -20°C zdarzą się głównie we wschodniej połowie kraju, a najcieplej będzie na zachodzie.

Prognozowane minimalne wartości temperatury na najbliższe 5 dni według GFS. Niewykluczone, że miejscami spadki temperatury będą większe od ukazanych na mapie nawet o kilka stopni.

Minimalna temperatura w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów